Ideju veidošana par priekšmetu vispārīgajām īpašībām (krāsu, formu, izmēru) skolēnu ar DPD ietvaros matemātikas stundās. Daudzums ir preces īpašums

Vienuma īpašums - tā ir priekšmeta pazīme. Ir nepieciešams iemācīt bērnam vienā objektā izcelt pēc iespējas vairāk īpašību. Piemēram: bumba - sarkana, lodveida, gumija, rotaļlieta utt. ābols - zaļš, salds, augļi utt .; kubs - pelēks, koka, kuba formas, rotaļlieta utt.

Salīdzinājums ļauj atklāt objektu vispārīgās īpašības, izcelt līdzības un atšķirības.

Spēja izcelt objektu īpašības veido studentu spēju tvert modeļiem.

Bērnu radošo spēju attīstībai ir noderīgi, ka viņi patstāvīgi izdomā mīklas par objektu īpašībām, veido secības un modeļus, uzminē noteikumus citu bērnu izgudrotajiem priekšmetu un figūru izvietojuma noteikumiem. Piemēram, jūs varat viņiem piedāvāt kādu secību, apzināti pārkāpjot likumu. Bērnu uzdevums ir definēt likumu un atrast, kur tas ir pārkāpts.


1. Kas ir kopīgs visiem 1. rindas (2., 3. rindas) priekšmetiem?

2. Kas ir vienums 2. slejā un 3. rindā? Kādā krāsā viņš ir?

3. Nosauciet katru dzelteno priekšmetu.

4. Apvelciet visus dzeltenos objektus ar līniju.

5. Ar ko 1. rindas vienumi atšķiras viens no otra? (Forma, materiāls, no kura tie izgatavoti, utt.)

6. Kas kopīgs visiem 1. slejas vienumiem?

7. Uzmini tēmu. Šī ir zaļa rotaļlieta. Kas tas ir?

8. Uzmini tēmu. Tas atrodas 3. kolonnā, bet ne sarkanā vai zaļā krāsā. Kas ir šī tēma?

9. Cik zilu apli ir uzzīmēti zem tabulas? Cik lielu, cik mazu? Cik sarkanā un zaļā? Zils un dzeltens? Cik nav sarkanu apļu? Cik nav zilu un zaļu?

Mērķis: Lai nostiprinātu spēju identificēt un salīdzināt objektu īpašības, atrast objektu grupas kopīgo īpašību.

Veidot spēju korelēt plakanas ģeometriskas figūras ar telpiskiem ķermeņiem. Attīstīt loģisko domāšanu. Turpiniet mācīt runāt un minēt piemērus. Veicināt motivāciju mācīties

Nodarbības organizācija:

1. daļa - sēdēšana uz augstajiem krēsliem

2. daļa - stāvēšana aplī (fiziskā izglītība)

3. daļa - sēdēšana uz augstajiem krēsliem

4. daļa - stāvot puslokā

5. daļa - sēdēšana uz augstajiem krēsliem

Nodarbības materiāli:

Demonstrācija- attēli ar zīmuļa attēlu (sērija "Priecīgi vīrieši"), albuma papīra lapa, attēli ar dārzeņu attēlu.

Izdošana- krāsaini zīmuļi (sarkans, oranžs, dzeltens, zaļš, ciānzils, zils, violets), papīra gabali, formu komplekti: 5 apļi - sarkans, dzeltens, zaļš, oranžs un zils, 5 ovāli, 5 kvadrāti, 5 trijstūri un 5 apļi šo pašu krāsu taisnstūri.

Nodarbības gaita:

Es Objektu īpašības - krāsa. Varavīksnes krāsas.

Skolotājs ievieto stiklā visu varavīksnes krāsu krāsainus zīmuļus. Tās pašas krūzītes ar krāsainiem zīmuļiem uz bērnu galdiem. Skolotājs parāda attēlu ar zīmuļa attēlu:

Pedagogs:- Puiši, mūsu Jocīgais zīmulis man pastāstīja pārsteidzošu stāstu! Izrādās, ka zīmuļi var sarunāties un pat parādīt. Šis zīmulis teica (paņem sarkanu zīmuli): "Es varu būt magone, uguns, karogs!"

Skolotājs uzzīmē sarkanu līniju uz skiču grāmatiņas, kas piestiprināta pie tāfeles, un bērni uz savām papīra lapām uzzīmē sarkanu līniju. Tad skolotājs lūdz viņus pastāstīt, ar ko lepojās pārējie zīmuļi.

Pedagogs:- Uzmini, ko teica šie zīmuļi?

Bērni paši brīvi dosies pie tāfeles, izvēlēsies zīmuli un atstās viņus paši uz tāfeles, kas piestiprināta pie tāfeles. Pārējie bērni uz savām lapām velk līnijas ar vienādām krāsām. Bērnu atbilžu piemēri:

Bērni:- Apelsīns: "Es esmu apelsīns, burkāns!"

Bērni:- Dzeltens: "Es esmu vista, saule, rāceņi!"

Bērni:- Zaļš: "Es esmu zāle, lapotne, vesels mežs!"

Bērni:- Zils: "Es neesmu aizmirsis, debesis, ledus!"

Bērni:- Zils: "Es esmu tinte, jūra, rudzupuķe!"

Bērni:- Violets: "Es esmu plūme, ceriņš, krēsla, zvans!"

Skolotājs pateicas bērniem par palīdzību un uzdod mīklu.

Pedagogs:- Jautrais Zīmulis man nočukstēja vienu vārdu. Uzminiet, kurš no tiem.

Caur laukiem, caur pļavām

Eleganta loka ir pacēlusies.

Bērni: Varavīksne

Pedagogs:- Kas zina varavīksnes krāsas?

Bērni tiek nosaukti: sarkans, oranžs, dzeltens, zaļš, zils, zils, violets. Jūs varat uzaicināt viņus izgatavot varavīksni no krāsaina papīra svītrām.

II Fiziskā izglītība "Uzmini, kura balss?"

Bērni stāv aplī, kura centrā ir vadītājs ar aizsietām acīm, turas rokās un, ejot riņķī, vienbalsīgi saka:

Mēs visi stāvējām kopā riņķī

Pēkšņi pagriezās uzreiz,

(visi pagriežas par 180 grādiem un iet pretējā virzienā)

Un kā mēs sakām: "Dap, Dap, Dap!" -

Viens no bērniem pēc skolotāja norādījuma atkārto pēdējo rindu, un autovadītājs uzminē, kas tas ir. Ja viņš neuzminēja, tad viņš turpina būt autovadītājs, un, ja viņš uzminēja, tad tas, kurš deva balsi, kļūst par vadītāju. Spēle tiek atkārtota 2-3 reizes.

Līdera loma spēles 2. un 3. kārtā vislabāk tiek piešķirta vienam no bērniem.

III Objektu salīdzinājums, pamatojoties uz līdzībām un atšķirībām (krāsa, forma, izmērs, materiāls, mērķis utt.).

1) Pedagogs: -Apsveriet attēlus. Kas ir pirmajā attēlā?

Bērni: - Lelle un lāči.

Pedagogs: - Salīdziniet lelli un lāci: kas viņiem kopīgs un ar ko atšķiras?

Skolotājs, ja nepieciešams, var sākt salīdzinājumu: lelles un lāča kopīgais mērķis ir rotaļlietas; tāda paša izmēra; kopīgi ir tas, ka gan lellei, gan lāčiem ir lentes, bet tās atšķiras ar to ... Un atšķirības pazīmes bērni nosauc paši.

Pedagogs:-Salīdziniet balonu, pa kuru lido Dunno, un bumbu: kas viņiem ir kopīgs un ar ko viņi atšķiras?

Bērni:-Viņiem ir vienāda forma: gan bumba, gan balons ir veidoti kā bumba. Un tie atšķiras pēc krāsas: bumba ir dzeltena un zila, un balons ir dzeltens un sarkans. Tie atšķiras arī pēc izmēra: bumba ir maza, un balons ir liels. Viņu mērķis ir arī atšķirīgs: bumba ir rotaļlieta, un balons ir lidmašīna.

Pedagogs:- Salīdziniet ezi un koku.

Bērni:-Eglīte ir kā ezis: ezis ir skujās, arī koks, un viņi “dzīvo” mežā. Tie atšķiras pēc izmēra: ezis ir mazs, koks ir lielāks nekā ezis. Viņiem ir arī dažādas krāsas: ezis ir pelēks, un koks ir zaļš. Ezis ir dzīvnieks, koks ir augs.

Labāk sagatavotās grupās darbu var organizēt šādi: katrs bērns pēc vēlēšanās izvēlas vienu no attēliem un par to runā, un pārējie bērni papildina.

2) Pedagogs:- Skaties uz bildi. Kā jūs domājat, kāpēc lapsa un burkāns ir savienoti ar pavedienu?

Bērni:- Viņi abi ir oranži.

Pedagogs:- Labi padarīts! Tagad paņemiet savus "burvju" zīmuļus un savienojiet tādas pašas krāsas priekšmetus ar "burvju stīgām".

Bērni 1 - 2 minūtes neatkarīgi zīmē līnijas. Tad viņi skaļi apspriež, kurš izpildīja uzdevumu.

Pedagogs:- Pastāsti, kādas bildes tu savienoji? Kāpēc?

Bērnu atbilžu piemēri:

Bērni:- Burkāns un lapsa ir oranža.

Bērni:- Es savienoju vistu un mēnesi, jo tie ir dzelteni.

Bērni:- Tomāts un mārīte ir sarkani.

Bērni:- Varde un ābols ir zaļi.

Skolotājs palīdz bērniem labot viņu kļūdas. Noslēgumā ir svarīgi uzslavēt tos, kuri mēģināja: “Aicats ir lielisks - viņš pareizi novilka visas līnijas! Arī Lī ir lieliska - viņa atrada un izlaboja savu kļūdu! "

3) Bērni uzdevumu izpilda paši.

Pedagogs:- Un tagad jums jāatrod atšķirības pazīmes un jālabo mākslinieka Dunno kļūdas.

Patstāvīgu darbu var veikt spēles sacensību veidā: kurš ātrāk un vairāk atradīs atšķirīgās iezīmes. Uzvarētāji saņem balvas.

IV... Fiziskā izglītība "Skatieties abos virzienos!"

Bērni tiek būvēti pēc kārtas ( ne vairāk kā 7 - 10 cilvēki). Autovadītāju izvēlas ar skaitīšanas dēļa palīdzību vai ar pierakstu. Viņam tiek lūgts atcerēties, kādā secībā ir bērni. Pēc autovadītāja novēršanās bērni tiek pārbūvēti. Vadītājam jānosaka, kas ir mainījies, un jāatjauno traucētā kārtība. Atrašanās vieta var būt lineāra, apļveida, haotiska - atkarībā no sarežģītības pakāpes, ko skolotājs vēlas piedāvāt.

V... Objekta īpašību izcelšanas spējas nostiprināšana.

1)Sarunu dārzeņi. Mīklu minēšana.

Pedagogs:- Kādus dārzeņus jūs zināt?

Pedagogs:- Kas aug jūsu dārzā ( piemēram, valstī)?

Pedagogs:- Kādus dārzeņus viņi tā saka? Kā jūs uzminējāt?

a) sarkanais deguns ir ieaudzis zemē,

Un zaļā aste ir ārā.

Mums nav vajadzīga zaļa aste

Viss, kas jums nepieciešams, ir sarkans deguns.

Bērni:Burkāns

b) vasarā dārzā -

Svaigi, zaļi,

Un ziemā mucā -

Dzeltens, sāļš.

Bērni: Gurķi

c) apaļa puse, dzeltena puse,

Uz dārza gultas sēž bulciņa.

Viņš ir stingri iesakņojies zemē.

Kas tas ir?

Bērni: Rāceņi

d) tā ir tikpat liela kā futbola bumba,

Ja tas ir nogatavojies, visi ir laimīgi.

Tas garšo tik labi!

Kāda veida bumba ir šī?

Bērni: Arbūzs

Bērni paskaidro ar kādām zīmēm viņi uzminēja, par ko viņi runā: pēc krāsas, formas, lieluma, garšas utt. Flanelgrāfā ir izstādīti mīklu attēli, kas attēlo dārzeņus. Jūs varat izveidot "neskaidrību": attēlot attēlus ar kļūdām un pēc tam tos izjaukt.

2) Spēle "Kā tas izskatās?"

Flanelgrāfā ir dārzeņu attēli.

Pedagogs:- Labi padarīts! Jūs ļoti labi uzminat mīklas. Tagad uzmanīgi aplūkojiet attēlus un izvēlieties ģeometriskās formas, kas līdzinās šiem dārzeņiem.

Bērnu atbilžu piemēri:

Bērni:- Burkāni ir oranži, trīsstūra formas, - es likšu oranžu (sarkans) trīsstūris.

Bērni:- Rāce ir dzeltena un apaļa. Es izvēlos dzelteno apli. Utt

Pedagogs:- Kas jums patika? Kas šķita grūti?

Pedagogs:- Paskaties: zemāk esošajā lapā Dunno sāka zīmēt zīmējumu. Mēģiniet to pabeigt mājās.

Pasaule ir daudzveidīga. Cilvēka priekšā viņš parādās nevis kā identisku objektu kopa, bet gan kā objektu, parādību, procesu kopums, kas apveltīts ar dažādām īpašībām. Katram objektam ir ne tikai viens, bet arī viss īpašību klāsts, un tāpēc tam ir ne viena, bet daudz dažādu īpašību.

Īpašības ir būtiskas un nebūtiskas. Piemēram, no biznesa viedokļa būtiska nav acu krāsa, cilvēka augums, viņa apģērba stils; ir svarīgi, kāds viņš ir speciālists, vai viņa profesionalitātes līmenis ir augsts vai zems. Objekti, kas viena vai otra iemesla dēļ ir zaudējuši savas būtiskās īpašības, ne tikai pāriet jaunā stāvoklī, bet arī kļūst par citiem objektiem. Piemēram, avarējusi lidmašīna pārstāj būt mašīna, tā pārvēršas par metāllūžņiem.

Ir arī specifiskas un nespecifiskas īpašības. Noteikta atoma masas vērtība ir specifiska noteiktam ķīmiskajam elementam, savukārt svars kopumā ir jebkura materiāla ķermeņa gravitācijas laukā vispārīga īpašība. Specifiskās īpašības, kas raksturīgas konkrētai parādībai, raksturīgas tai, bieži sauc par pazīmēm vai simptomiem. Tie ļauj atklāt vienu vai otru objektu starp daudziem citiem, kuriem nav šādu pazīmju (pirkstu nospiedumi nozieguma situācijā, konkrētai slimībai raksturīgi izsitumi utt.).

Dažas objekta īpašības var modificēt, tās var iegūt un pazaudēt. Tomēr ir arī raksturīgas īpašības. Filozofijā tos sauc par atribūtiem. Tātad, objekti nav iedomājami bez telpas, laika, kustības īpašībām. Cilvēkam atmiņa ir atribūts. Persona, kas zaudējusi atmiņu, līdz ar to zaudē arī cilvēcisko izskatu.

Atšķiras arī faktiskās un potenciālās īpašības. Pirmie jau ir ieviesti un šobrīd tiek novēroti. Pēdējie (tos sauc par dispozicionāriem) ir it kā latentā rakstura un izvērstie, pamazām atklājas dažādu mijiedarbību laikā ar konkrētu objektu ar citiem. Šādi izpaužas tādas īpašības kā elektrovadītspēja, šķīdība, cilvēka atsaucība un citas.

Objekti nav mehāniska kopa vai vienkārša īpašību summa, bet gan to savstarpējā saistība, vienotība. Tāpēc objektu izzināšana prasa domas piepūli - to daudzveidīgo izpausmju sintēzi. Stabilu objekta īpašību kopumu filozofijā izsaka kvalitātes jēdziens. Dažādu objektu daudzveidību raksturo kā kvalitatīvu daudzveidību. Īpašības tiek atklātas kā noteiktu pazīmju, objektu aspektu izpausmes attiecībās ar citiem objektiem. Katrs priekšmets ir daudzpusīgs. Tas var vērsties pie citiem objektiem un cilvēkiem dažādos virzienos, veidot dažādus sakarus ar citiem objektiem un dažādos veidos izmantot cilvēku praksē.


Īpašību līdzības un atšķirības nosaka kvalitatīvi līdzīgu un daudzveidīgu objektu, parādību, procesu grupu esamību. Kvalitāti saprot kā holistisku, neatņemamu objekta raksturlielumu (tā īpašību vienotību) tā savienojumu un attiecību sistēmā ar citiem objektiem.

Cilvēki ir fiziski (un ne tikai garīgi, garīgi) iesaistīti objektu sarežģītā mijiedarbībā, piedalās tajos. Viņiem ir iespēja spriest par lietu īpašībām, īpašībām pēc tā, kā tās tiek pasniegtas viņu pieredzē. Kants to nosauca par "parādībām" - atšķirībā no "lietu sevī" īpašībām. Mums jāatzīst, ka visas lietu īpašības mēs apzināmies objektīvās pasaules subjektīvo attēlu veidā. "Bet cilvēka pieredze satur reālas iespējas objektīvu zināšanu pieaugumam par pasauli, par dažādajām īpašībām un kvalitatīvo daudzveidību. Šādu iespēju nodrošina vairākkārtēji kontakti ar objektiem, turklāt katru reizi dažādos apstākļos un uz cita pamata. To palīdz arī dažādas procedūras iegūto zināšanu praktiskai pārbaudei, to vēsturiskajai uzkrāšanai, daudzu cilvēku centieni.

Kvalitātes jēdziens izsaka lielu un mazu objektu grupu specifiku, oriģinalitāti. Tas palīdz noskaidrot kvalitatīvās robežas starp dabu un sabiedrību, dzīvo un nedzīvo dabu, cietajām vielām, šķidrumiem un gāzēm, floru un faunu utt. Kvalitātes robežu noteikšana ir minerālu, augu, dzīvnieku, tehnisko ierīču, profesiju, tautu un tautu klasifikācijas pamatā. Tajā pašā laikā pasaules kvalitatīvā daudzveidība nav iesaldēta. Tas ir ļoti mobils. Kas nosaka objektu, parādību, procesu kvalitatīvās īpašības? Lai atbildētu uz šo jautājumu, ir nepieciešams korelēt kvalitātes jēdzienu ar pretēju kvantitātes jēdzienu.

Īpašību iepazīšanas procesā

Pirmsskolas vecuma bērnu vārdu krājuma izstrāde

1. Bērnu priekšstati par objektu galvenajām iezīmēm (īpašībām un īpašībām).

2. Metodika bērnu iepazīstināšanai ar priekšmetu īpašībām un īpašībām un vārdu krājuma attīstību.

3. Nodarbību struktūra un saturs, lai mācītu bērnus salīdzināt un vispārināt objektus, pamatojoties uz dažādām īpašībām un īpašībām.

1. Starp objektu galvenajām iezīmēm ir īpašības un īpašības. Īpašībasizsaukt objektu ārējās pazīmes, kuras var noteikt, pamatojoties uz uztveri ar dažādu maņu palīdzību (krāsa, forma, izmērs, svars, temperatūra utt.). Piemēram, zīmulis ir sarkans, garš, gaišs, gluds. Rekvizītiobjekts - tās ir slēptas, iekšējas zīmes, kas parādās, mijiedarbojoties ar citiem objektiem vai pārkāpjot objekta integritāti un funkcijas. Piemēram, tas saplīst, kļūst slapjš, noslīkst. Bieži vien noteiktas īpašības nosaka objektu īpašības. Piemēram, ja laiva ir izgatavota no plāna, mīksta papīra, tā ātri samirkst un nogrimst. Objektu īpašības un īpašības nosaka to funkcijas un mērķi. Materiāls, no kuras tiek izgatavoti priekšmeti, apvieno vairākas īpašības un īpašības. Piemēram, ja priekšmets ir koka, tad tas ir ciets, vieglāks par metālu, uzņem apkārtējās vides temperatūru, sadedzina, nenogrimst utt.

Bērni sāk uztvert priekšmetu pamatkvalitātes pirmajā dzīves gadā. Zinātnieki atzīmē, ka zīdaiņi izšķir pamatkrāsas, istabas temperatūru, kurā viņi atrodas, taustes sajūtas, pieskaroties ādai. Otrajā dzīves gadā sākas bērnu maņu standartu asimilācijas process, bērni iemācās objektu īpašības nosaukt ar noteiktu vārdu.

Pētījumā, ko veica E.S. Slepovičs atzīmē, ka bērnu runā vispirms parādās īpašības vārdi, kas raksturo objektu, pamatojoties uz uztveri (vizuālo, sajūtu utt.), Pēc tam uz attēlu (attēlu). Tie ir īpašības vārdi, kas apzīmē krāsu, formu, izmēru, materiālu. Nākotnē bērni objektus raksturo pēc prezentācijas un īpašības vārdus bieži aizstāj ar vietniekvārdiem (jebkurš, atšķirīgs).

N.P. Sakulina savās studijās izšķir divas bērnu grupas pēc objektu uztveres un apraksta īpatnībām: daži bērni labi uztver tās zīmes, kas šobrīd ir skaidri redzamas, izvēlas tām precīzas definīcijas; citi bērni nosauc ne tikai tās zīmes, kuras viņi šobrīd redz, bet arī piesaista savu pieredzi, izmanto daudzus salīdzinājumus (pildspalva ir balta, un dažreiz tā ir daudzkrāsaina).

2. Bērnu izziņas darbība balstās uz praktisko darbību, tāpēc, lai padziļinātu bērnu zināšanas par objektiem un parādībām, klasē ir jāorganizē aktīva darbība ar priekšmetiem. Darbības ar objektiem, kuru mērķis ir noteikt to īpašības un īpašības, sauc par aptauju, un mērķtiecīgs objektu īpašību un īpašību noteikšanas process ir pārbaude. Klasē ir svarīgi iemācīt bērniem veikt pareizas aptaujas darbības, lai noteiktu noteiktas īpašības un īpašības. Piemēram, lai uzzinātu objekta krāsu un izredzes, jums tas jāaplūko un jāsalīdzina šīs īpašības ar maņu standartiem. Un, lai zinātu, ka objekts ir ciets vai mīksts, jums tas jāpiespiež. Ja objekts tiek noglaudīts ar plaukstu, mēs uzzināsim, vai tā virsma ir gluda vai raupja. Tajā pašā laikā bērnu vārdnīca ir bagātināta ne tikai ar īpašvārdiem, kas apzīmē dažādas objektu pazīmes, bet arī ar darbības vārdiem, kas apzīmē aptaujas darbības. Skolotājam precīzi jānorāda metode, kā izcelt konkrētu pazīmi (glāstīšana, nospiešana, bīdīšana, saspiešana utt.).



Svarīgs nosacījums aktīvas izziņas darbības organizēšanai ir materiāla nodrošināšana pārbaudei katram bērnam. Spēja rīkoties ar priekšmetiem bagātina bērnu maņu pieredzi un jaunu vārdu apguves ātrumu.

Metodes, kas aktivizē bērnu zināšanu padziļināšanu par objektiem un parādībām un bērnu vārdu krājuma attīstību, ir:

Objektu īpašību un īpašību izolēšana, pamatojoties uz to salīdzinājumu ar pretējo;

Objektu īpašību un īpašību iekļaušana darbībās, kas ir atkarīgas no šiem atribūtiem, piemēram, papīra izvēle svētku karšu izgatavošanai;

Verbālo un loģisko vingrinājumu izmantošana, pamatojoties uz objektu galvenajām iezīmēm;

Mīklas apkopošana, lai salīdzinātu objektu īpašības un īpašības.

3. Nodarbībām, lai padziļinātu bērnu zināšanas par priekšmeta pazīmēm, ir noteikta struktūra, kas ietver trīs daļas:

1. daļa - īpašību un īpašību izolēšana noteiktā darbībā un situācijā;

2. daļa - bērnu aptaujas metožu mācīšana, lai izceltu nepieciešamās pazīmes, bagātinot bērnu runu ar jauniem vārdiem;

3. daļa - vingrinājumi, lai izceltu dažādu priekšmetu pazīstamās īpašības un īpašības un aktivizētu bērnu vārdu krājumu.

Kā sarežģījumu klases var veikt, salīdzinot objektus, pamatojoties uz īpašībām un īpašībām. Šīm nodarbībām tiek izvēlēti priekšmeti, kuriem ir kopīgas un atšķirīgas iezīmes. Svarīga ir salīdzināšanas secība: pirmkārt, objekti tiek salīdzināti kopumā pēc krāsas, formas, lieluma, mērķa; tad viņi izolē līdzīgas un atšķirīgas pazīmes un, pamatojoties uz to, izdara vispārinājumu par katra objekta pazīmēm.

Bērnu zināšanu par objektu īpašībām un īpašībām vispārināšana notiek klasē, kur bērni uzskata noteiktu materiālu (koku, stiklu, plastmasu). Šādām darbībām tiek izvēlēti dažādi objekti no viena materiāla. Galvenā metode būs bērnu pamatmeklējumu organizēšana.

Literatūra:

1. Aleksejeva, M.M. Pirmsskolas vecuma bērnu runas attīstības un dzimtās valodas mācīšanas metodika / M.M. Aleksejeva, V.I. Jašins. - 3. izdev. - M .: Akadēmija, 2000. - 412 lpp.

2. Boguslavskaja, Z.M. Izglītojošas spēles bērniem: grāmata bērnu audzinātājai. dārzs / Z.M. Boguslavskaja, E.O. Smirnova - M .: Izglītība, 1991. - S. 157

3. Borodičs, A.M. Bērnu runas attīstības metodika / A.M. Borodičs. - M .: Izglītība, 1981. - 250 lpp.

4. Maksakovs, A.I. Mācieties spēlējoties: runāto vārdu spēles un vingrinājumi. Ceļvedis bērnu pedagogiem. dārzs / A.I. Maksakovs, G.A. Tumakovs. - M .: Izglītība, 1983. - 144 lpp.

5. Sinitsyna, E.I. Gudri vārdi. Sērija: "Caur spēli līdz pilnībai" // E.I. Siņicins. - M .: "Saraksts", 1999. - 176 lpp.

6. Sorokins, A.I. Didaktiskās spēles bērnudārzā (vecākā grupa). Ceļvedis bērnu pedagogiem. dārzs // A.I. Sorokins. - M .: Izglītība, 1982. - 96 lpp.

krievu valodas akadēmiskajā gramatikā ir uzskaitīti šādi objektu veidi, kā tos saprot gramatikā: tiek izcelti objekti, parādības un realitātes notikumi, un ... dzīvās būtnes. Šis saraksts ir nepilnīgs, jo tajā nav ietvertas ideālas lietas. Piemēram, siloģisms nav objekts, parādība vai realitātes notikums. Viņš arī nav dzīva būtne. Un tomēr tas ir reāls priekšmets gramatiskā nozīmē. To valodā izsaka vārds, kas apzīmē objektus - lietvārds.
32
Mācību priekšmeta gramatiskās izpratnes būtība ir labi izteikta skolas mācību grāmatā: “Priekšmets gramatikā attiecas uz visu, ko jūs varat jautāt, kas tas ir? vai kas tas ir? " ...
Kas tas ir? vai kas tas ir? jūs varat jautāt par visu, uz ko ir vērsta mūsu doma, neatkarīgi no tā, vai tas ir materiālās pasaules objekts vai tā atspoguļojums cilvēka galvā. Tādējādi priekšmeta gramatiskā kategorija atbilst lietas loģiskai un tādējādi kvalitatīvai izpratnei.
Protams, telpiskās īpašības ir visredzamākās, visticamāk, tās ir "pārsteidzošas". Tāpēc vārdu "lieta" un "objekts" sākotnējās nozīmes patiešām, pirmkārt, ir telpiskas, kā arī daudzu citu vārdu nozīmes. Tomēr tas nav arguments par labu tam, lai šobrīd šos vārdus saprastu šādi.
Valodas vēsture parāda, cik daudz citu, mazāk acīmredzamu nozīmju attīstās no sākotnēji tīri telpiskām nozīmēm, kuras vēlāk iegūst arvien vairāk. Tāpēc iepriekšminētās Tugarinova atsauces uz vārda "subjekts" etimoloģiju nav pamatotas. Filozofiskajai analīzei vispirms ir jādarbojas nevis ar to vārdu nozīmēm, kas agrāk bija pamata, bet ar tiem, kas arvien vairāk tiek izmantoti valodas attīstības procesā.
Daudzi fakti norāda, ka valodā kvalitatīva lietas izpratne aizvien vairāk aizstāj tīri telpisku. Kvalitatīva lietas izpratne valodā izpaužas ne tikai tad, ja nav materiālu un ideālo priekšmetu gramatiskas diferenciācijas, bet arī vairākās citās parādībās. Piemēram, par pieaugušo mēs sakām, ka tā ir tā pati persona, kas kādreiz bija bērns. Izprotot lietu telpiski, mums par pieaugušo būtu jāsaka, ka tas ir tas pats bērns... Tomēr mēs sakām, ka tas ir tas pats persona... Un tas tā ir ar kvalitatīvu izpratni par lietu. Viena lieta - d - bērns ir pārvērties par citu lietu - pieaugušo, bet šī transformācija notiek tās lietas kvalitatīvajās robežās, kuru mēs saucam par cilvēku.
Apkopojot, mēs varam teikt, ka lietas kvalitatīvā izpratne ir vienāda ontoloģiskajā, loģiskajā un gramatiskajā plānā.
3 A. I. Uemovs
33
II nodaļa
ĪPAŠĪBAS
1. ĪPAŠUMS UN KVALITĀTE
Iepriekšējos punktos kvalitātes jēdziens, uz kura pamata veidojās lietas jēdziens, netika definēts. Vārda "kvalitāte" izmantošana iepriekš minētajā pamatojumā var radīt pārmetumus par kvalitātes un kvalitātes jēdzienu sajaukšanu, it īpaši tāpēc, ka dažkārt viens no šiem vārdiem tīri stilistisku apsvērumu dēļ tika aizstāts ar citu. Parasti mūsu filozofiskajā literatūrā kvalitātes un īpašību jēdzieni tiek uzskatīti par savstarpēji nesaderīgiem. Lai noskaidrotu šos jēdzienus, kas ir vissvarīgākie mūsu darbam, vispirms ņemsim vērā viņu parasto izpratni. Sāksim ar jēdzienu "kvalitāte".
Savulaik Hegels definēja kvalitāti kā "determinitāti, identisku būtnei". Hegeliskā kvalitātes izpratne 20. gadsimta 20. gados bija pamats šī jēdziena definēšanai daudzos darbos par dialektisko materiālismu. Īpašā kvalitātes problēmai veltītā monogrāfijā A. Stoļarovs, turpinot tieši no Hēgela izpratnes, sniedz šādu definīciju: mainīgums ir tas, kas padara iespējamu noteiktu būtni, kuras noteiktība, padarot to tādu, kāda tā ir, ir tās kvalitāte. "
Daudzus gadus vēlāk B.M.Kedrovs atveidoja Hegela formulējumu. Šāda kvalitātes izpratne pilnīgāku, detalizētāku izteicienu atrada mācību grāmatā, kuru rediģēja G. F. Aleksandrovs. “Kvalitāte ir objektiem un parādībām raksturīga noteiktība, īpašību, atribūtu, pazīmju organiska vienotība, kas atšķir konkrēto objektu
34
vai citu cilvēku parādība. Kvalitāte kā filozofiska kategorija kalpo, lai apzīmētu lietu specifiku, apkārtējās pasaules parādības.
Kvalitāte ir tas, kas padara objektus vai parādības tādus, kādi tie ir, datus un nevis citus.
Būtībā kvalitātes jēdziens tiek formulēts vienādi, lai gan dažreiz ne tik noteikti, arī citās izglītojošās publikācijās par dialektisko materiālismu. Atšķiras tikai MN Rutkeviča mācību grāmata, kurā kvalitātes jēdziens nav definēts, bet par kvalitatīvām atšķirībām runā kā par būtības atšķirībām.
Kas ir īpašums? Kāda ir atšķirība starp īpašumu un kvalitāti?
Par to raksta BM Kedrovs: “Kvalitāte un īpašums nav viens un tas pats. Kvalitāte nav atdalāma no lietas: tās maiņa nozīmē izmaiņas pašā lietā: īpašums, gluži pretēji, ir saistīts ar lietas saistību ar citām lietām un dabas procesiem. Tādējādi tas ir relatīvs. Mainītajos apstākļos lieta var zaudēt savu īpašumu, bet tā, ka tā pati paliek tā pati kvalitatīvi definētā lieta. "
Tas pats būtībā ir teikts dialektiskā materiālisma mācību grāmatās, piemēram: “Kvalitāte objektu un parādību savstarpējās mijiedarbības procesā atklājas caur īpašībām, un īpašību organiskā vienotība veido objekta vai parādības noteiktu kvalitatīvu noteiktību. Tomēr kvalitāte un īpašums nav vienādi. Kvalitāte ir neatņemama lietas un parādības īpašība, savukārt īpašība atklāj lietu vai parādību no jebkuras puses. "
Tātad atšķirība starp kvalitāti un īpašumu ir redzama šādi: a) īpašums ir relatīvs, kvalitāte ir absolūta; b) lieta var pastāvēt bez noteiktām īpašībām, kvalitātes iznīcināšana iznīcina lietu.
Protams, dažādus jēdzienus var veidot, izmantojot dažādas definīcijas. Dažādu cilvēku jēdzienu neatbilstība pati par sevi nevar kalpot par pamatu, lai vienu no viņiem apsūdzētu, ka viņa jēdzieni ir nepareizi. Tāpēc, ja visas pārējās lietas ir vienādas, lai izvairītos no tukšiem strīdiem par vārdiem, ir jāiziet no vispārpieņemtajiem jēdzieniem un definīcijām.
3*
35
Tomēr jēdzienu un definīciju pārskatīšana ir pamatota, ja vecie jēdzieni rada pretrunu ar eksperimentāliem faktiem vai citiem jēdzieniem un spriedumiem, par kuru patiesību nav šaubu. Abi tika atrasti saistībā ar tradicionālo lietu izpratni. Un ko šajā ziņā var teikt par iepriekšminētajām kvalitātes un īpašuma definīcijām?
Pirmkārt, jāatzīmē, ka šīs definīcijas nav savienojamas ar tradicionālo, telpisko1 * lietu izpratni. Saskaņā ar šīm definīcijām dažādām lietām vajadzētu būt atšķirīgām īpašībām, un tām pašām - vienai un tai pašai kvalitātei, jo kvalitatīvā specifika atšķir šo objektu no visiem citiem.
Bet lietu, kuras saprot kā ķermeņus, identitāti nosaka tikai telpas-laika attiecības, savukārt telpas-laika attiecības nav tik būtiskas, lai noteiktu īpašību identitāti. Divi elektroni, kas atrodas dažādās kosmosa vietās, ir divas dažādas lietas, tāpēc mums būtu jāņem vērā, ka to īpašības ir atšķirīgas. Bet, no otras puses, šī "īpašību, atribūtu, pazīmju organiskā vienotība", kas nosaka kvalitāti, tām ir tāda pati, tāpēc tām ir tāda pati kvalitāte - būt elektronam.
Šāda pretruna, protams, neatspēko kvalitātes definīciju - tā var kalpot tikai kā papildu arguments pret tradicionālo lietas izpratni. Turklāt šī pretruna norāda, ka kvalitātes definīcijai jābūt saskaņotai ar lietas kvalitatīvo izpratni. Bet arī šādas sarakstes nav. Patiešām, kvalitāte raksturīgs lietas, kurām vajadzētu būt raksturot lieta. Bet tas, kas ir raksturīgs, tad kas raksturo, vajadzētu nedaudz atšķirties no tā kas raksturīgs, kas raksturo. Citiem vārdiem sakot, kvalitātes jēdzienam vajadzētu atšķirties no lietas jēdziena... Bet iepriekš minētās kvalitātes definīcijas padara tās identiskas. Patiešām, kas var būt lieta, izņemot īpašību, atribūtu utt. Organisko vienotību, atšķirot to no citām lietām? Iepriekš minētā A. Stoļarova grāmata tieši runā par lietu un īpašību kategoriju sakritību: “Marksistu literatūrā
36
lieta un kvalitāte bieži tiek pielīdzināta. "
Turklāt aplūkotās kvalitātes definīcijas ir pretrunā ar daudziem neapšaubāmi patiesiem noteikumiem par īpašībām un īpašībām, ieskaitot tos, uz kuriem atsaucas arī īpašību un īpašību definīciju autori.
Tādējādi BM Kedrovs, pilnībā vienojoties ar faktiem, apgalvo, ka īpašums ir relatīvs, tas ir, tas ir atkarīgs no konkrētā objekta saiknes ar citiem objektiem un mainās, mainoties pēdējiem. Turklāt šī īpašuma īpašība ir pretrunā ar kvalitātes definīciju. Tajā pašā laikā kvalitāte ir īpašību kolekcija. Vai šajā gadījumā tam nevar būt nozīmes? Acīmredzot nē. Tāpēc šajā ziņā nav iespējams iebilst pret īpašumu un kvalitāti.
Turklāt BM Kedrovs šādus Ļeņina vārdus uzskata par ļoti svarīgiem kvalitātes izpratnē: “Kvalitāte un sajūta (EtrKpyshch) ir viens un tas pats, saka Feuerbach. Pati pirmā un oriģinālākā ir sensācija, un viņā neizbēgami un kvalitāte ... " .
Bet sensācija pati par sevi nedod mums iespēju uztvert lietas neatņemamo noteicošo stāvokli. Ar sensāciju palīdzību mēs uztveram tikai noteiktus lietas aspektus. Uz viņu pamata rodas uztvere. Un, lai vispārīgi apzinātos tādu iekšēju pārliecību par lietu, kas to atšķir no visām pārējām, ir vajadzīgs diezgan sarežģīts abstraktas domāšanas darbs. Kā liecina zinātnes vēsture, sākot no atsevišķu priekšmeta aspektu izzināšanas līdz atzīšanai par to, ko BM Kedrovs sauc par kvalitāti, "parasti pagāja daudz laika". Pats BM Kedrovs to parāda ar pamācošiem piemēriem no ķīmijas vēstures.