Zīmēšanas nodarbības kopsavilkums vidējā grupā “Pasaku putns. Zīmēšanas nodarbība vidējā grupā “Brīnumputns”

Aiguls Linetskaja
Nepārtraukto izglītojošo pasākumu kopsavilkums par FKTK ar ekoloģijas elementiem. “Ziemojošie putni” Vidējā grupa

Nepārtraukto izglītojošo pasākumu kopsavilkums par FKTK ar ekoloģijas elementiem.

"Ziemojošie putni"

Vidējā grupa

Sagatavoja:

Linetskaja Aigula Raufatovna

Mērķis: iepazīstināt bērnus ar ziemojošiem putniem un cilvēka lomu viņu dzīvē.

Izglītības mērķi:

Iepazīstināt bērnus ar ziemojošiem putniem; palīdzēt noskaidrot un nostiprināt bērnu priekšstatus par ziemojošo putnu izskatu un uzvedības īpatnībām; par to lomu dabā un cilvēka dzīvē.

Attīstības uzdevumi:

Attīstīt domāšanu, novērošanu, uzmanību, dabas objektu holistisko uztveri, veicināt bērnos spēju izcelt spilgtus attīstību. Iespējas to izskats.

Izglītības uzdevumi:

Izkopt gādīgu un gādīgu attieksmi pret putniem, vēlmi palīdzēt putniem grūtos ziemas laikos.

Aprīkojums un materiāli: putnu skaņu audioieraksts, dziesmas “Zvirbuļa dziesma” audioieraksts (mīnuss, galvas lentes ar putnu attēliem, putnu barotava.

Veidi, kā organizēt izglītojošus pasākumus: saruna, problemātisks jautājums, māksliniecisku vārdu lietojums (mīklas, dzejoļi, spēles brīvā dabā, jautājumi, mākslinieciskās aktivitātes (aplikācijas, didaktiskās spēles.

Priekšdarbi: lasot N. I. Sladkovu “Zīlīte - aritmētika”, S. Jeseņinu “Rotaļie zvirbuļi”, iegaumējot dziesmu “Zvirbuļa dziesma”, kopā ar vecākiem taisot barotavas, zīmējot ziemojošus putnus.

Vārdnīcas aktivizēšana: ziemojošie putni, krusteniski, gājputni.

Pedagogs: Bērni pulcējas aplī

Es esmu tavs draugs un tu esi mans draugs

Turēsimies rokās kopā,

Un pasmaidīsim viens otram.

Izbaudīsim rītu un putnus (rokas uz augšu)

Mēs arī priecāsimies par smaidošām sejām (smaidām viens otram)

Un visiem, kas dzīvo uz šīs planētas (paceļ rokas)

"Sveiki", pieņemsim, ka esam kopā (sadodamies rokās)

Sakiet "Sveiki" mūsu viesiem (pievērsiet uzmanību pieaugušajiem)

Ļaujiet mums piedāvāt jums pretī smaidu.

Bērni sveic viesus

Pedagogs: Mēs sākam savu nodarbību, un tagad mēs uzzināsim, par ko un par ko tā būs. Uzmini mīklu.

Būda ir jauna,

Ēdamistaba ikvienam

Zvani pusdienās

Nogaršo drupatas.

Bērni: Barotājs

Skolotājs parāda padevēju.

Pedagogs: Šī ir ēdnīca, kas šeit tika atvērta, paskatieties, puiši! Kam šī barotava ir paredzēta? (Bērnu atbildes).

Pedagogs: Tieši tā, puiši, ziemojošiem putniem. Kāpēc viņus sauca par ziemniekiem?

Bērni: “Ziemojošie putni”, kas dzīvo pie mums vasarā un paliek mums līdzās ziemā.

Pedagogs: Pareizi. Tātad, šodien turpinām iepazīties ar ziemojošiem putniem.

Šodien pie mums ciemos ieradās ziemojošie putni. Kā sauc mūsu pirmo viesi? Uzmini mīklu:

1. Sarkanbrūns, melnspārns,

Patīk knābāt graudus

Ar pirmo sniegu uz pīlādža

Viņš atkal parādīsies.

Pareizi – tas ir vēršu vīrs. (Rādīt attēlu un klausīties audio)

Bullfinches ir ļoti skaisti putni.

Mēģiniet aprakstīt viņu izskatu: galvas, krūškurvja un spārnu krāsu.

Bērni: galva ir melna, krūtis ir sarkanas, spārni ir pelēki.

Pedagogs: Labi darīts. Bulbīši ir ļoti spilgti, skaisti putni. Vērsis ir meža putns. Vasarā pilsētā tos neredzēsit, bet ziemā līdz ar pirmo sniegu tie lido uz cilvēku mājām, tāpēc tos sauca par "bulžubēm". Vēršu bari barības meklējumos lido no vietas uz vietu, tāpēc tos dēvē arī par nomadu putniem. Bulbīši barojas ar pumpuriem, ogām un augu sēklām. Viņu iecienītākais gardums ir pīlādžu ogas.

Un tagad Saša un Dima lasīs jums bērnu atskaņu:

Sveiks, dārgais sniegavīr!

Es atbraucu uz stundu!

Kāpēc tikai uz stundu?

Jums nepietiek ogu!

Pedagogs: Mūsu otrais viesis. Klausīsimies mīklā:

2. Nāc uz mūsu barotavu ziemā

Pienāk putns

Ar dzeltenu pūkainu krūti -

Veikls (zīle)

(Parādiet zīlītes attēlu un klausieties audio)

Puiši aprakstīsim šo putnu.

Jūs un es varam redzēt šo putnu uz ielas. Zīles ir ļoti aktīvi un veikli putni. Viņi šad un tad lido no vietas uz vietu un reti sēž vienā vietā. Zīles vasarā barojas ar kukaiņiem. Un ziemā viņi pulcējas mazos ganāmpulkos un meklē pārtiku pie cilvēku mājām. Zīlēm garšo speķis, sēklas un maizes drupatas.

Un tagad es iesaku jums veikt fiziskus vingrinājumus un atpūsties.

Fiziskās audzināšanas minūte.

Veiklā zīlīte lēkā,

Viņa nevar mierīgi sēdēt (bērni staigā vietā)

Lēc-lec, lec-lec (lec)

Vērpta kā tops (griežas pa kreisi un pa labi).

Tāpēc es apsēdos uz minūti (mēs pietupāmies)

Saskrāpēja krūtis ar knābi (bērni rāda kustības)

Un no ceļa līdz žogam,

Tiri-tiri, ēna-ēna-ēna. (lekt)

Mūsu nākamais viesis.

3. Patīk lēkt un lidot,

Knābāt maizi un graudus.

"Labdien" vietā esmu pieradis

Sakiet "Chick-chip" visiem. (Zvirbulis)

(Rādīt attēlu un klausīties audio)

Zvirbulis ir mazs putns ar brūnu muguru un pelēku krūti. Viņš ir ļoti veikls, skaļš, bieži iekļūst strīdos ar citiem zvirbuļiem. Bet lai nu kā, zvirbuļi ir draudzīgi putni, ja zvirbulis atradīs mazuli, tas noteikti piezvanīs saviem draugiem un padalīsies ar tiem. Viņš ļoti skaļi čivina, tādējādi piesaistot sev uzmanību. Zvirbuļi dzīvo ganāmpulkā. Un ganāmpulkā ir sargs, kurš vienmēr uzmanīgi skatās apkārt un uzreiz sāk skaļi čivināt, ja ir kādas briesmas. Zvirbuļi ir ļoti noderīgi putni. Vasarā tie barojas ar kaitīgiem kukaiņiem – kāpuriem, vabolēm. Ziemā zvirbuļi ir izsalkuši. Viņi lido uz cilvēku mājām, meklējot maizes drupatas, sēklas un graudus.

Tagad dziedāsim saviem viesiem “Zvirbuļa dziesmu”.

"Zvirbuļa dziesma"

Man nevajag nekādas rotaļlietas

Nav krāsainu zīmuļu

Jo pie siles

Mājās apmeties zvirbulis.

Es tikai vēlos, lai es būtu klausījies labāk

Šis viltīgais ļaundaris.

Izlēmu katram gadījumam

Mācieties putnu valodu.

Čivināt-čik-čik,

Čivināt-čik-čik,

Ikvienam ir vajadzīgi draugi.

Čivināt-čik-čik,

Čivināt-čik-čik,

Pat zvirbuļi.

Tik daudz garšīgu sviestmaižu

Es to sadrupināju padevējā.

Ļoti grūts darbs -

Zvirbuļu apmācība.

Bet mūsu rajonā

Cilvēki ir pārsteigti -

Zvirbulis dejo pieliecies,

Viņš sit plaukstas un dzied.

Mēs dalāmies ar viņu pusdienās,

Kā draugiem pienākas.

Viņš par to tvītoja

Visiem pazīstamajiem zvirbuļiem.

Es viņiem došu saldākas drupatas.

Un nepaies ne nedēļa -

Ikviens redzēs īsto

Zvirbuļa apaļā deja.

Pedagogs: Labi darīts, puiši. Un nākamais putns, kas pie mums atlidoja no meža, ir ļoti neparasts un skaists. Iepazīsim viņu.

4. Kurš ziemā ir starp skujkoku zariem

Vai viņš izved bērnus februārī?

Neparasts knābis - krusts,

Tā putna vārds ir.

(Klestom)

(Parādi attēlu un klausies audio ierakstu)

Krustknābis vienmēr ir viegli atpazīstams pēc knābja. Krustaknābjiem ir knābis, kas izskatās kā krusts. Viņiem tas ir vajadzīgs, lai iegūtu barību sev – lai iegūtu sēklas no čiekuriem. No čiekura ar parastu taisnu knābi sēklas nevar dabūt! Tāpēc, ja ziemā mežā vai parkā redzi putnu ar krustknābi, tad zini, ka tas ir krustknābis. Jūs nekad nesajauksit viņu ar citiem putniem! Crossbill ir pārsteidzošākais putns! Un visgaršīgākais! Nebaidās no nekāda sala! Un tas izperē cāļus bargā ziemā puteņu, puteņu un stipru salnu laikā. Un tāpēc krustnagliņas veido ļoti siltu un izturīgu ligzdu. Un viņu ligzda vienmēr atrodas ļoti augstu uz priedes vai egles, lai neviens nevarētu sasniegt cāļus.

Kāpēc krustknābji izšķiļas cāļus ziemā? Jo ērcēm nepieciešama īpaša barība! Kuru? Tagad es jums pastāstīšu.

N. Sladkovs. Egļu putra

Ikvienam dzimšanas diena ir priecīga. Bet ērcēm ir nepatikšanas. Kāds prieks ir izšķilties ziemā? Ir sals, un tu esi kails. Viena pakausi ir pārklāta ar pūkām.

Visiem putniem ir vecāki, piemēram, vecāki; viņi izperē savus bērnus vasarā, kad ir silts un barojošs. Likumi nav rakstīti tikai krustzīmēm. Ziemā izdevās izšķilties ērce, un divdesmit devītajā februārī! Kāda ir šī dzimšanas diena, kas ir tikai reizi četros gados? Vienkārši raudi: nav zaļumu, nav kāpuru; sniegs, auksts.

Un vismaz vecāki!

Tur uz savas eglītes sēž krustnagliņu tētis un dzied dziesmas. Un no viņa knābja plūst tvaiks, it kā viņš pīpētu!

Tas ir tas, ko es domāju par nokošanu.

Es tikai redzu, ka pašas ērces dzīvo un neskumst!

Krustknābji ēd putru. No egļu sēklām gatavota putra ir laba! Viņi ēdīs putru un ies gulēt. No apakšas ligzda ir kā spalvu gulta, no augšas māte ir kā spalvu sega. Un putra tevi sasilda no iekšpuses. Ziemassvētku eglīte ir šūpulī, vējš viņiem dziesmas čalo.

Pagāja dažas dienas, un krustnagliņas auga. Ne mums kakls auksts, ne deguns sasalst. Jā, tie ir tik biezi, ka ligzdā ir šaurs. Un nemierīgi: viņi gandrīz izkrīt no ligzdas.

Tas viss laikam no mammas raizēm un no egļu putras.

Un arī no spožās saules un salna vēja.

Nē, dzimšanas diena vienmēr ir laimīga diena.

Pat ja ir ziema un sals. Pat ja tas ir divdesmit devītais februāris.

Vienalga!

Saruna, kuras pamatā ir teksts:

1. Par kādiem putniem mēs runājam stāstā?

2. Kāpēc krustknābji ir resni un nemierīgi?

3. Kurā laikā krustnagliņas izperē savus cāļus?

Pedagogs: Labi darīts! Un tagad spēlēsim ziemas spēli, lai pievērstu uzmanību: "Sniegpārsla", "Ledus", "Sniegputece" un "Lāsteka".

Tagad klausīsimies audio ierakstu un uzminēsim pēdējo putnu, kurš arī steidzas mums pretī (vārnas ieraksts).

Lūk, vārna. Šis putns

Viņš vismazāk baidās no cilvēkiem.

Skaļi ķeksē ligzdā,

Garais deguns pielīp visur!

Rādīt attēlu.

Vārna ir vidēja auguma putns. Viņai ir ļoti spēcīgas kājas un izliekts knābis. Viņa pati ir pelēka, galva, aste un spārni ir melni un spīdīgi. Vārnas dzīvo visur: pilsētā, laukos, laukos, mežos. Un meža vārnas ziemā Vārnai ļoti patīk zagt: olas no svešām ligzdām, vistas, pīlēnus. Vārnas visu dienu medī barību un nakšņo kokos lielos, trokšņainos baros. Vārna ir ļoti noderīgs putns, tā iznīcina kaitīgos kukaiņus un saglabā kokus pilsētā.

Labi, puiši, jūs atrisinājāt visas mīklas. Paskatieties, cik putnu ir uz mūsu dēļa. Saskaitīsim tos.

Bērni skaita putnus.

Un spēlēsim spēli: "Kurš putns ir pazudis."

(Bērni aizver acis. Skolotājs noņem vienu putna attēlu. Bērni atver acis un nosauc šo putnu. Piemēram: vārna ir prom utt.).

Pedagogs: Daži no mūsu bērniem arī sagatavoja pārsteigumu, viņi pārvērtās par putniem. Mēs ātri aizveram acis un atveram tās. Tagad mūsu bērni paši pastāstīs, par kādiem putniem viņi ir pārvērtušies.

Galvas lentes tiek liktas uz bērnu galvām. Dzejas lasīšana.

(Koļa) Balodis gludi nolaidās,

Es nokratīju visas spalvas,

Un viņš sāka griezties uz vietas -

Graudu vākšana.

Un kūkošana un virpuļošana

Viņš dejo Vīnes valsi.

(Olja) Uz sāniem, uz sāniem, uz sāniem

Gar logiem iet žagars,

Visus vēja nomocīti,

Apklāts ar sniegu.

(Marusja) Zīle jautri lēkā,

Un viņš nebaidās no sala:

Viņa neiebilst pret aukstumu

Kamēr barotavā ir barība!

Labi darīti puiši! Vēlreiz atcerēsimies, kuri putni tiek saukti par ziemojošiem un kuri par migrējošiem. Bērnu atbildes.

Tagad spēlēsim spēli. Ja es saucu ziemojošu putnu, tad jūs aplaudējat, ja tas ir gājputns, tad jūs stutējat.

Pedagogs: Un tagad Ļena un Kostja lasīs mums dzejoli:

Ir tik auksti, ir tik auksti,

Deguns ārā - oi-oi.

Pat vāveres ir nemierīgas

Gaidot siltumu

Viņi nesteidzas no zara uz zara,

Viņi neizrāpjas no dobuma.

Un izsalkusi zīle

Klusi raud pie loga:

“Nav kur sasildīties un pabarot

Nav kļūdu, nav graudu

Es salstu, esmu badā

Nevaru sagaidīt siltumu.

Pedagogs: Vai jums ir žēl putnu?

Bērni: Jā, žēl

Pedagogs: Kāpēc?

Bērni: Putni ir auksti. Neko ēst

Pedagogs: Ko jūs, puiši, domājat, kas putniem ir sliktāks par aukstumu vai badu?

Bērni: Protams, izsalkums.

Pedagogs: Kā mēs varam palīdzēt putniem?

Bērni: Mums tie jāpabaro

Pedagogs: Bet, ja mēs nometam barību zemē, sniegs to aizklās un putni to neredzēs, ko mums darīt?

Bērni: Jūs varat izveidot padevēju.

Pedagogs: Pareizi. Nedēļas nogalē daudzi no jums kopā ar saviem tētiem un mammām cītīgi strādāja un gatavoja barotavas, mēs tās izkārām mūsu vietnes kokos. Es domāju, ka putniem ļoti patika jūsu barotavas.

Putniem ir grūti pārziemot

Mums jāpalīdz putniem!

Es lūdzu tev to sagriezt

egles dēlis,

Es to pagatavoju kopā ar savu tēti

Putnu ēdnīca.

Skolotāja parāda uzzīmētu barotavu un aicina bērnus pacienāt putnus.

Pedagogs: Paskatieties, kā izskatās “putnu ēdnīca”. Uz tā bija tik daudz kārumu: viņi ēda čiekuru sēklas, saulespuķu sēklas, pīlādžu ogas un pat speķa gabalus. Aicināsim putnus pie barotavas! Bet vispirms sagatavosim rokas.

Pirkstu vingrošana "Padevējs"

Cik putnu ir mūsu barotavai?

Vai tas ir ieradies? Mēs jums pateiksim.

Divas krūtis, zvirbulis,

Sešas zelta žubītes un baloži,

Dzenis ar raibām spalvām.

Graudu pietika visiem.

Viņi ritmiski savilk un atvelk dūres.

Katram putna vārdam viens pirksts ir saliekts.

Viņi sažņaudz un atkal savelk dūres.

Bērni iet pie barotavas un līmē putnus.

Pedagogs: Šodien jūs uzzinājāt tikai nedaudz par ziemojošo putnu dzīvi.

Es domāju, ka jūs viņus uzraudzīsit un palīdzēsiet viņiem vajadzīgajā brīdī.

Saruna nebija viegla,

Un viņa ir tik gudra.

Tie, kas uzmanīgi klausās

Putniem nekas nekaitē.

Un mums, draugi, ardievas,

Atliek tikai pateikt "Ardievu!"

Mērķis: Veidot bērniem vispārinātu izpratni par ziemojošiem un gājputniem, iemācīt bērniem atšķirt putnus pēc būtiskām pazīmēm, mācīt iedalīt ziemojošos un gājputnos, prast zīmēšanā nodot savus iespaidus un novērojumus par putniem, audzināt mīlestību pret putniem, vēlmi palīdzēt ziemas apstākļos.

Lejupielādēt:


Priekšskatījums:

GCD “Ziemojošo putnu” zīmēšanai vidējā grupa.

Mērķis : Veidot bērniem vispārinātu izpratni par ziemojošiem un gājputniem, iemācīt bērniem atšķirt putnus pēc būtiskām pazīmēm, mācīt iedalīt ziemojošos un gājputnos, prast zīmēšanā nodot savus iespaidus un novērojumus par putniem, audzināt mīlestību pret putniem, vēlmi palīdzēt ziemas apstākļos.

Darbības: spēles, kognitīvi pētījumi, komunikatīvi, motori, produktīvi.

Priekšdarbi: Putnu vērošana pie barotavas un kokos. Darbu lasīšana. Dzejas iegaumēšana. Sarunas.

Aprīkojums : priekšmeta attēli, kuros attēloti putni (zvirbuļi, zīles, vērši, sīpoli, otas, krāsas, zīmuļi, albumu lapas, eļļas lupatiņa.

Nodarbības gaita : Psihovingrošana "Putni"

Nakts. Putni guļ, paslēpuši galvas zem spārniem. Viņiem ir patīkami sapņi: par vasaru, par silto sauli, kā viņi dzied. No rīta, kad saules stari tiem pieskaras, putni mostas, izpleš vispirms vienu spārnu, tad otru, pakrata tos un lido uz upi. Viņi dzer ūdeni, atmetot galvu un skatoties apkārt. Un tad viņi ķeras pie lietas: lido, dzied, meklē graudus.

Un tagad mēs runāsim par putniem, ko jūs par tiem zināt. Kur dzīvo putni? (Mežos, dārzos). Kāpēc viņi tur dzīvo? (Viņi veido sev ligzdu kokos, mašīnas tur nebrauc, neviens viņiem netraucē). Kad sākas salnas, kur pazūd daudzi putni? (Viņi aizlido uz siltākiem apgabaliem.) Kā sauc tos putnus, kas lido uz dienvidiem? (Migrējošie) Kā sauc tos putnus, kas paliek pie mums? (Ziemošana) Ko ēd ziemojošie putni? (Koku sēklas un augļi).Iestājoties ziemai, ziemai palikušie putni virzās tuvāk cilvēkiem, cilvēku mājvietai. Kāpēc? (Viņi ir auksti un izsalkuši).

Putniem aukstums nav tik slikts kā izsalkums. Ziemā mežā ir maz barības, tāpēc viņi lido pie mums. Viņi lūdz palīdzību. Kā jūs palīdzat putniem ziemā? (taisīsim barotavas, barosim putnus) Kādi putni lido uz barotavām? (Zvirbuļi, roķi, zīles, vārnas.) Tie ir mūsu draugi. (Es nolieku putnu bildes). Un tagad es jums pateikšu mīklas, un jūs uzminēsit un parādiet pareizo putnu.

Vismaz mazāks par zvirbuli,

Es arī nebaidos no ziemas,

Putns, kuru jūs visi pazīstat.

Un mani sauc (zīlīte).

Strauji lec pa taku

Savāc no zemes drupatas.

Nebaidās no baložiem.

Kāda veida putns?

(Zvirbulis)

Sniga, bet šis putns nemaz nebaidās no sniega

Mēs šo putnu saucam par sarkankrūšu... (bulžubs)

Vērsis ir pirmais ziemas vēstnesis, savu nosaukumu tas ieguvis no vārda sniegs. Bulžu biotops ir skujkoku meži. Tas ir lēni kustīgs putns, īsos lēcienos lec pa zemi, nirst un peldas sniegā. Putna spārni ir lieli, tāpēc vēršu lidojums ir gluds un viļņveidīgs. Bulbīši ir ļoti skaisti putni, ar to izskats rotā ziemas dabu. Kā sarkani āboli, kas karājās kokos un krūmos. Bulbīši barojas ar čiekuru, augu un pīlādžu ogu sēklām, ar knābi izņem sēklas un izmet mīkstumu.

Pirkstu spēle:

Putni sēž ligzdās

Un viņi skatās uz ielu.

Visi gribēja lidot.

Pūta vējš un viņi lidoja.

Un tagad mēs zīmēsim putnus. Atcerēsimies, kas putnam ir un kāda tā forma (ķermenis – ovāls, galva – aplis, spārni – pusovāls, aste, acis, knābis). Ar ko ir klāts putna ķermenis? (Spalvas).Kā sauc spalvas, kas putnus uztur siltumā? (Pūks). Kādas spalvas palīdz putniem lidot? (Aste, spārni).

Puiši, vai jums ir jābaro putni ziemā? Pastāsti man, kādus putnus mēs šodien satikām? Kādu putnu mēs uzzīmējām? Paskatīsimies visi kopā, kādi vērši jums ir.

Tieši izglītojošas aktivitātes skolotāja ar bērniem vidusskolā logopēdiskā grupa
Tēma: "Putniem ir grūti pārziemot, mums jāpalīdz putniem"

Izglītības joma “Kognitīvā un runas attīstība” integrācijā ar izglītības jomām: komunikatīvā un personīgā attīstība, fiziskā attīstība.

Mērķis: radīt apstākļus jēdziena “ziemojošie putni” konsolidācijai

Uzdevumi:

1) Veidot bērnos izpratni par “putna” tēlu un jēdzienu (struktūra, izskats). Pastipriniet priekšstatu par to, kā cilvēks var palīdzēt putniem izdzīvot ziemā

2) attīstīt rupjo un smalko motoriku, loģiskā domāšana; spēja saskaņot runu ar kustību, saprast un skaidri izpildīt pieaugušo norādījumus

3) Izglītot pozitīvas emocijas putniem, vēlme izrādīt rūpes par tiem.

4) Uzlabot runas leksisko un gramatisko struktūru: teikumos izmantot vienkāršus prievārdus (in, on), veikt grafiskus vingrinājumus.

Priekšdarbi:

Bērnudārza projekta “Ziema” un grupu projekta “Ziemojošie putni” īstenošanas ietvaros: E. Aleksandrova “Jaunās ēdnīcas” lasīšana, stāsta “Zīlīšu kalendārs” fragmenta lasīšana, mīklu minēšana;

Putnu vērošana pastaigās, putnu barošana. Sadarbība ar vecākiem putnu barotavu izgatavošanā.

Didaktiskās spēles:

“Putnu pulcēšanās”, “Ceturtais ritenis”, “Atrodi putnu”, “Izbāz putnu”.

Galda spēles:

Izglītojoša loterija “Putni”, “Uzmini, kurš putns?”

Spēles runas attīstībai:“Pievieno vārdu”, “Pasaki laipni!” “Viens ir daudz”, “Kam ir kurš?”

Spēles ar kustībām: “Putnu migrācija”, “Zvirbuļi un mašīna”, “Pūce”

Mākslinieciskā jaunrade: putnu apgleznošana, putnu tēlniecība.

Vārdu krājuma darbs: jaunu vārdu ieviešana bērnu aktīvajā vārdu krājumā: barotava, drupatas, mazs putns, perked, uzpūta.

Tiešo izglītojošo darbību virzība.

Bērni tiek iekļauti grupā. Atskan putnu dziedāšana. Skolotājs pievērš bērnu uzmanību šai skaņai.

Puiši, vai kāds mūs apciemo?

Kas tas ir? (Putns)

Vai jums patīk kā viņa dzied?

Putns vēlas pievērst mūsu uzmanību.

Kas tas ir? (Pamanām, ka blakus putnam ir papīra rullis)

Putns vēlas mums uzdot mīklas. Vai esat gatavs tos uzminēt?

1. Čiks-Čiriks

Pārlēkt uz graudiem

Nekautrējies, knābā.

Kas tas ir? (Zvirbulis)

2. zila šalle,

tumša mugura,

Mazs putns,

Viņas vārds ir (zīlīte)

3. Sniga

Un šis putns

Viņš nemaz nebaidās no sniega.

Mēs saucam šo putnu

Sarkankrūtis (bulžubs)

Bērni risina mīklas un atrod attēlus ar saviem attēliem.

Par ko mēs uzminējām mīklas? (Par putniem)

Kas tie par putniem? (Ziemošana)

Kādus citus ziemojošos putnus jūs zināt? (Dzenis, vārna, varene, balodis)

Ko putni ēd (sēklas, sēklas, drupatas, ogas) - Vai putniem ziemā ir grūti?

Kāpēc cilvēki baro putnus? (Lai tie nesasaltu, viņi izdzīvo0

Vai mēs varam viņiem palīdzēt?

Putniem ir grūti pārziemot

Mums jāpalīdz putniem.

Putniem auksti, kā viņi sasildās?

Vingrinājums "Bulžus"

Šeit uz zariem paskaties (vicināt rokas),

Bulvīši sarkanos T-kreklos (noliec galvas uz sāniem),

Pūka spalvas (kratot roku)

Gozēšanās saulē (aplaudēt sānus, pacelt galvu).

Bērni, kas ir putniem?

Bērni apskata un parāda putna ķermeņa daļas.

Man ir kartītes, paskaties uzmanīgi un sakārtojiet tās tā, kā jums liekas pareizi.

D/i “Kurš ir tāds būvēts”

Visi putni ir uzbūvēti vienādi

Kas atrodas putnu priekšā?

Kas putnam uz galvas?

Kas ir aiz muguras?

Ar ko ir klāts putna ķermenis?

Ko var darīt putns?

Bērni atrod un novieto atbilstošo ķermeņa daļu.

Bērni, vai vēlaties parādīt mūsu viesim, kā mēs saucam putnus gardumam?

(Ziemā putni jābaro, varbūt pasaucam?)

Nāc putni (sauc ar roku kustībām),

Es došu zīlītei taukus (griešanas kustības),

Es sagatavošu drupatas (pirkstiem ar šķipsnu),

Nedaudz maizes (“Sasmalciniet” maizi),

Šīs drupatas ir paredzētas baložiem ( labā roka uz priekšu, plauksta uz augšu)

Šīs drupatas ir paredzētas zvirbuļiem ( kreisā roka uz priekšu, plauksta uz augšu)

Džeki un vārnas (ripina “makaronus” starp plaukstām)

Ēd makaronus!

Spēle "Pievienojiet vārdu"

Cālīte lēkāja pa taku

Un knābāja lielos (drupatas)

Bērni, vai jūs zināt, kas garšo barības putniem?

Vai vēlaties pabarot putnus ar viņu iecienītāko cienastu?

Bērniem tiek piedāvātas zīmes (kartes)

Vingrinājums "Savienojiet pareizi"

Uzdevums: jums jānovelk līnija no putna līdz tā iecienītākajam ēdienam.

Mēs pārbaudām uzdevuma pareizību.

Fiziskais vingrinājums "Mazais putniņš"

Mazs putns

Lidoja pāri debesīm (putni lido)

Sēdēja zem loga

Viņa knābāja drupatas (tupās un knābāja graudus),

Putns atdzīvojās (viņi piecēlās, nokratījās),

Viņa iztaisnoja muguru.

Viņa nodziedāja dziesmu un ielidoja mājā (vicinot rokas).

Bērni, vai vēlaties pabarot putnus?

Mūsu paraža ir šāda:

Uzsnigs nedaudz sniega,

Pakarinām barotavas

Par putniem uz zara.

Vai šeit ir putnu ēdnīca?

Uz vatmana papīra uzzīmēts koks, piekārtas barotavas, sēž putni.

Ko tu redzi? (Koks, putni)

Cik zvirbuļu ir kopā? (Divi zvirbuļi)

Kur sēž zvirbuļi? (Pie barotavas)

Cik vēršu ir uz koka? (Viens vēršucis)

Kur ir bullfinks? (Sēž uz zara)

Cik krūtis? (Trīs krūtis)

Kur sēž krūtis? (zīles sēž barotavā)

Vai jūs jau zināt, ko putni labprāt ēd?

Izvēlieties nepieciešamo materiālu un sāciet darbu. Bērni līmē ogas (no sarkanā papīra), uz līmes uzkaisa prosu un sēklas. Līmējiet, zīmējiet drupatas (ar vaska zīmuļiem

Mēs barojam putnus ziemā, un vasarā viņi rūpēsies par mūsu mežiem un dārziem: iznīcinās kaitīgos kukaiņus.

Priecīgi slīdot pa debesīm,

Spalvainie draugi lido

Un viņi dziedās, čivinot:

"Liels paldies!"

Oļesja Očeredina

Mērķis: Veidot bērniem vispārinātu izpratni par ziemojošiem un gājputniem, iemācīt bērniem atšķirt putnus pēc būtiskām pazīmēm, mācīt iedalīt ziemojošos un gājputnos, prast zīmēšanā nodot savus iespaidus un novērojumus par putniem, audzināt mīlestību pret putniem, vēlmi palīdzēt ziemas apstākļos.

Darbības: spēles, kognitīvi pētījumi, komunikatīvi, motori, produktīvi.

Priekšdarbi: Putnu vērošana pie barotavas un kokos. Darbu lasīšana. Dzejas iegaumēšana. Sarunas.

Aprīkojums: priekšmeta attēli, kuros attēloti putni (zvirbuļi, zīles, vērši, sīpoli, otas, krāsas, zīmuļi, albumu lapas, eļļas lupatiņa.

Nodarbības gaita: Psihovingrošana "Putni"

Nakts. Putni guļ, paslēpuši galvas zem spārniem. Viņiem ir patīkami sapņi: par vasaru, par silto sauli, kā viņi dzied. No rīta, kad saules stari tiem pieskaras, putni mostas, izpleš vispirms vienu spārnu, tad otru, pakrata tos un lido uz upi. Viņi dzer ūdeni, atmetot galvu un skatoties apkārt. Un tad viņi ķeras pie lietas: lido, dzied, meklē graudus.

Un tagad mēs runāsim par putniem, ko jūs par tiem zināt. Kur dzīvo putni? (Mežos, dārzos). Kāpēc viņi tur dzīvo? (Viņi veido sev ligzdu kokos, mašīnas tur nebrauc, neviens viņiem netraucē). Kad sākas salnas, kur pazūd daudzi putni? (Viņi aizlido uz siltākiem apgabaliem.) Kā sauc tos putnus, kas lido uz dienvidiem? (Migrējošie) Kā sauc tos putnus, kas paliek pie mums? (Ziemošana) Ko ēd ziemojošie putni? (Koku sēklas un augļi).Iestājoties ziemai, ziemai palikušie putni virzās tuvāk cilvēkiem, cilvēku mājvietai. Kāpēc? (Viņi ir auksti un izsalkuši).

Putniem aukstums nav tik slikts kā izsalkums. Ziemā mežā ir maz barības, tāpēc viņi lido pie mums. Viņi lūdz palīdzību. Kā jūs palīdzat putniem ziemā? (taisīsim barotavas, barosim putnus) Kādi putni lido uz barotavām? (Zvirbuļi, roķi, zīles, vārnas.) Tie ir mūsu draugi. (Es pakarinu putnu attēlus). Un tagad es jums pateikšu mīklas, un jūs uzminēsit un parādiet pareizo putnu.

Vismaz mazāks par zvirbuli,

Es arī nebaidos no ziemas,

Putns, kuru jūs visi pazīstat.

Un mani sauc (zīlīte).

Strauji lec pa taku,

Savāc no zemes drupatas.

Nebaidās no baložiem.

Kāda veida putns?

(Zvirbulis)

Sniga, bet šis putns nemaz nebaidās no sniega

Mēs šo putnu saucam par sarkankrūšu... (bulžubs)

Vērsis ir pirmais ziemas vēstnesis, savu nosaukumu tas ieguvis no vārda sniegs. Bulžu biotops ir skujkoku meži. Tas ir lēni kustīgs putns, īsos lēcienos lec pa zemi, nirst un peldas sniegā. Putna spārni ir lieli, tāpēc vēršu lidojums ir gluds un viļņveidīgs. Bulbīši ir ļoti skaisti putni, tie ar savu izskatu rotā ziemas dabu. Kā sarkani āboli, kas karājās kokos un krūmos. Bulbīši barojas ar čiekuru, augu un pīlādžu ogu sēklām, ar knābi izņem sēklas un izmet mīkstumu.

Pirkstu spēle:

Putni sēž ligzdās

Un viņi skatās uz ielu.

Visi gribēja lidot.

Pūta vējš un viņi lidoja.

Un tagad mēs zīmēsim putnus. Atcerēsimies, kas putnam ir un kāda tā forma (ķermenis – ovāls, galva – aplis, spārni – pusovāls, aste, acis, knābis). Ar ko ir klāts putna ķermenis? (Spalvas).Kā sauc spalvas, kas putnus uztur siltumā? (Pūks). Kādas spalvas palīdz putniem lidot? (Aste, spārni).

Puiši, vai jums ir jābaro putni ziemā? Pastāsti man, kādus putnus mēs šodien satikām? Kādu putnu mēs uzzīmējām? Paskatīsimies visi kopā, kādi vērši jums ir.



Reģioni: Socializācija, komunikācija, izziņa, literārā lasīšana, mākslinieciskā jaunrade, mūzikas pasaule.

Mērķis: Padziļināt un konkretizēt izpratni par ziemojošo putnu dzīves apstākļiem.

Uzdevumi:

1. Attīstīt sakarīgas runas prasmes, veidot pareizu runas izteikumu leksisko un gramatisko formatējumu.

2. Mācīt spēju risināt mīklas un attīstīt tēlaino domāšanu.

3. Attīstīt vizuālo uzmanību, nostiprināt zināšanas par ziemojošiem putniem.

4. Kopt draudzīgas attiecības, nodibināt pozitīvu kontaktu, veidojot adekvāta pašcieņa.

Aprīkojums: stāsta teksts, dzejoļa stāstīšanas shēma, “sniega bumba”, sniegpārslas uz aukliņām, kartiņas ar ziemojošiem putniem, bilde par ziemu, mazas mājas un savvaļas dzīvnieku rotaļlietas, flomāsteri katram bērnam.

NODARBĪBAS PROGRESS:

1. Organizatoriskais moments “Labuma aplis” , bērni stāv aplī, pieskaroties plaukstām viens otram un saka labus vārdus.

Pedagogs: Labi darīts, puiši, mēs visi devām viens otram daļu no labestības. Tagad, lūdzu, pastāstiet man, kurā gada laikā mēs šobrīd atrodamies?

Pedagogs: Pierādi man, ka tiešām ir ziema, bet es saku, ka ir pavasaris. Pierādi.

— Ārā ir ļoti auksts (piekrītu)

— Daudz sniega, slidens (labi)

— Cilvēki ir silti ģērbušies (cepures, dūraiņi, kažoki, mēteļi, šalles un filca zābaki)

— Uz upēm ir ledus, zivis nokritušas dibenā (piekrītu)

— Putni aizlidoja uz siltākiem apgabaliem, bet ziemojošie palika (labi darīts)

- Saule spīd, bet nesilda.

Pedagogs: Labi darīts, jūs droši vien jau uzminējāt, ka šodien mēs ar jums runāsim par ziemu-ziemu. Tagad es jums pateikšu vēlēšanos mīklas, un tu klausies uzmanīgi.

1. Cālīte! Pārlēkt uz graudiem!

Nekautrējies, kurš tas ir? (zvirbulis)

2. sarkanbrūna, melnspārna,

Patīk knābāt graudus.

Ar pirmo sniegu uz pīlādža

Viņš atkal parādīsies (bulzulis)

3. Melna veste, sarkana berete,

Aste ir kā stops, deguns kā cirvis (dzenis)

4. Balti vaigi, zils putns.

Ass knābis, mazs,

dzeltenā krūtiņa ir... (zīlīte)

5. Raiba ņirgāšanās,

Garais putns,

Runīgs putns

Laimīga baltā puse, un viņas vārds ir (varene)

(Bērni min mīklas un parāda putnus uz plakāta)

Pedagogs: Puiši, kā jūs varat saukt šos putnus vienā vārdā?

Ziemošana.

Pedagogs: Tieši tā. Un tad saki, kā sauc mūsu pilsētu, kur mēs ar tevi dzīvojam?

— Ohotska.

- Kā jūs domājat, vai mums Ohotskā ir šie putni? (Jā)

Pedagogs: Labi, labi darīts! ES tev piekrītu. Ziniet, puiši, putniem ziemā ir ļoti grūti, ir bargs sals un putniem ir grūti atrast barību.

Tagad es gribu jums pateikt vienu vēsture. Vai vēlaties klausīties? (Jā)

Ziemā Maša un Vitja staigāja pa parku. Sniegā puiši ieraudzīja salstošu zvirbuli. Maša paņēma putnu rokās un sāka to sildīt ar elpu. Puiši nolēma zvirbuli glābt. Viņi ielika putnu dūrainā un steidzās mājās. Mājās zvirbulis sasildījās un sāka knābāt sēklas. Vakarā Vitja uztaisīja padevēju. Nākamajā dienā puiši izlaida zvirbuli savvaļā, bet parka bērzā piekāra putnu barotavu. Katru dienu bērni uz barotavu nesa maizes drupatas un sēklas. Tā puiši palīdzēja putniem pārdzīvot bargo ziemu.

– Vai jums patika stāsts? (Jā)

— Kā sauca meiteni un zēnu? (Maša un Vitja)

Kuru viņi atrada? (zvirbulis)

— kā viņi palīdzēja zvirbulim? (ieliku to dūraiņā un aiznesa mājās)

- Ko izdarīja Vitja? (padevējs)

Kāpēc putniem ir nepieciešama barotava? (putniem ēst)

— Sakiet, kas patiesībā ir visbriesmīgākais putniem, ir bads vai aukstums? (bads)

Protams, puiši, izsalkums ir šausmīgs, jo putnus silda spalvas, un zem sniega putniem ir grūti atrast barību.

– Vai, jūsuprāt, puiši izdarīja labu darbu? (Jā)

Pedagogs: Vai vēlaties, lai es jums vēlreiz nolasu stāstu? (Jā)

(Paņem papīra lapu) Bet problēma ir tā, ka es noliku papīru uz galda, un šeit bija ūdens, un daži vārdi izrādījās izplūduši, bet es ļoti gribēju jums vēlreiz nolasīt stāstu. varbūt jūs varat man palīdzēt, un mēs varam to izlasīt kopā? (Jā)

(Skolotājs lasa un bērni pabeidz)

Pedagogs: Labi darīts, paldies, puiši, varbūt kāds vēlas pārstāstīt mūsu stāstu? (bērni pārstāsta)

Pedagogs: Paldies, puiši. Ārā ir tik auksts, ka mums pat rokas salst. Sasildīsim viņus. (tiek veikta roku pašmasāža)

Vienreiz. Divas. Trīs. Četri. Pieci (sagriež pirkstus)

Mēs devāmies pastaigā pa pagalmu (staigāt ar pirkstiem pa plaukstu)

Viņi veidoja sniega sievieti (ripināt kamolu ar divām plaukstām)

Putnus baroja ar drupačām (maizi sadrupina)

Pēc tam braucām lejā no kalna (pārbrauc ar pirkstu pa plaukstu)

Un viņi arī gulēja sniegā (uzlieciet plaukstu uz vienas plaukstas,tad otrā puse)

Mājās visi ieradās sniegā (nokratām plaukstas)

Paēdām zupu un devāmies gulēt (iedomātas karotes kustība, rokas zem vaiga) 2 reizes

Pedagogs: Kamēr spēlējāmies, stipri sniga un pie mums lidoja īstas sniegpārslas. Paskaties, kas tie ir?

Vai vēlaties, lai sniegpārslas griežas? (Jā)

- Tad jums ir jāpūš uz tām (lēnām velciet gaisu caur degunu. Neizpūtiet vaigus, izstiepiet lūpas kā "caurule" un pūtiet uz sniegpārslām.

(bērni uzstājas vingrinājums "Sniegpārslas" 3-5 reizes)

Pedagogs: Un tagad es ierosinu spēlēt vēlreiz. Spēle saucas: “Padodiet garām sniega pika – sakiet darbības vārdus”

Ziemā tas notiek ārā dažādi laikapstākļi, tad plosās putenis, tad ir pamatīgs sals, tad uznāk sniegputenis. Es tev uzdošu jautājumus, un tu atbildēsi.

- Sals (ko tas dara?) - salst, kniebj, kož

Blizzard (ko tas dara?) – gaudo, trako, slauka

- Sniegs (ko tas dara?) - iet, riņķo, lido, krīt

Bērni (ko viņi dara?) - spēlējas, jāj, priecājas, izklaidējas

— Saule (ko dara?) – spīd, bet nesilda

Pedagogs: Labi darīts, puiši, jūs paveicāt uzdevumu. Tagad nāc pie manis un apskati mūsu diagrammu. pieņemsim mēs godinām tos, kas mums jau pazīstami dzejoļi dažādos veidos.

(Bērni skatās diagrammu un paskaidro, kā lasīt - skaļi, klusi, ātri, lēni, jautri, skumji)

Bērni spēlē un lasa dzejoļus pa pāriem:

Lācis ļoti saslima, lācis ēda daudz medus

Lācis raud un rūc. Mans kuņģis sāp.

Pedagogs: Man ļoti patika, kā jūs pareizi lasāt dzejoļus pēc shēmas. Un es jums arī esmu sagatavojis bildi par ziemu (galu galā šeit tagad ir ziema). Jūsu uzdevums, puiši, ir pareizi novietot dzīvniekus tur, kur tiem vajadzētu dzīvot.

Bērni: - Šis ir vilks, viņš dzīvo mežā.

- Šis ir lācis, viņš dzīvo mežā.

– Tas ir kaķis, viņa dzīvo kopā ar cilvēku.

- Šis ir suns, viņa dzīvo kopā ar cilvēku un... utt.

Pedagogs: Puiši, kamēr mēs mācījāmies, mūsu sniegpārslas, kas lidoja pie mums, izkusa, jo mūsu grupā ir silts (un sniegs, atcerieties mūsu eksperimentus, kūst siltumā), iesaku jums pašiem uzzīmēt sniegpārslas, paņemt marķierus un uzzīmēt .

Bērni zīmē paši, klausoties mūziku.

Lai visiem jauka diena!!!

Uz drīzu redzēšanos!!!