Gadījumi, kad tas tiek novietots. Kad likt kolu: norādījumi par uzdevumu izpildi

Pēdējos septiņus gadus strādāju Apdāvināto bērnu centra Poiska Budennovska filiālē par metodiķi krievu valodas nodaļā un paralēli arī par krievu valodas skolotāju. Valodas mācīšana šādā centrā ir gan māksla, gan zinātne. Šī nav prasme, ko skolotājs, apgūstot, var beigt pilnveidot. Katru dienu ir jāpaplašina sava profesionālā kompetence, un nodarbības jāvada tā, lai sniegtu bērniem ne tikai zināšanas un prasmes (par kuru nozīmi nevar strīdēties!), bet arī rosinātu bērnos patiesu interesi, patiesu aizrautību. un radoša attieksme pret realitāti.

Krievu valodas mācīšana no 5. līdz 11. klasei balstās uz pedagoģijas zinātņu doktores profesores S. I. Ļvovas izdotajām mācību grāmatām “Krievu valoda”. Saskaņā ar šī kompleksa programmu studentu rīcībā ir krievu valodas uzziņu grāmatas, pareizrakstības un pieturzīmju diagrammas un tabulas, skolēna etimoloģiskā vārdnīca, vārdnīca “Runāsim pareizi”, grāmata “Krievu runas brīnumi”. Bet, kopā ar gatavu izmantošanu metodiskās rokasgrāmatas un mācību grāmatas, veidoju savus kursus krievu valodā skolēniem vecumā no 14-17 gadiem.

Pedagoģisko ideju festivālam “Atvērtā stunda” 2011-2012 piedāvāju nodarbību no kursa "Pieturzīmes. Krievu pieturzīmju grūtības” par tēmu "Resnās zarnas. Kolu izmantošana dažādās sintaktiskās konstrukcijās”, paredzēts 2 stundām. Šī ir septītā stunda šajā kursā 9. klasē. Šī kursa galvenais mērķis ir gan teorētiski, gan praktiski aptvert sarežģītākos un svarīgākos pieturzīmju jautājumus. Nodarbībās tiek apskatīti krievu pieturzīmju pamati un pieturzīmju izmantošanas mērķi. Punktogrammu izpēte ir organiski saistīta ar sintakses un runas attīstības izpēti. Īpaša loma ir intonācijas novērošanai. Uzmanība tiek pievērsta īpaši sarežģītiem interpunkcijas noteikumiem un to praktiskajai īstenošanai tekstos.

Nodarbības pamatā ir kritiskās domāšanas tehnoloģija, ko jau daudzus gadus izmantoju gandrīz katrā Apdāvināto bērnu centra nodarbībā.

Nodarbības veids: jauna materiāla apguve, pamatojoties uz iepriekš apgūto materiālu.

Nodarbības veids: pētnieciskais – skaidrojošs.

Nodarbības plāns

  1. Teorētiskie jautājumi. Kols.
  2. Ekspress – jautājums.
  3. Teorētiskais bloks. Uzdevumi.
  4. Problēmsituācija Nr.1.
  5. Labu atpūtu!
  6. Problēmsituācija Nr.2.
  7. Teorētiskais bloks. Uzdevumi.
  8. Diagnostikas pārbaude.
  9. Flash jautājumi.
  10. Teorētiskais bloks. Uzdevumi.
  11. Pārbaude.

Nodarbības mērķis: vispārināt, paplašināt un sistematizēt informāciju par resnās zarnas izvietojumu dažādās sintaktiskās konstrukcijās.

Nodarbības gaita

Manā lielajā pilsētā ir nakts.
Es pametu miegaino māju - prom.
Un cilvēki domā: sieva, meita, -
Bet es atcerējos vienu lietu: nakti.

M. Cvetajeva

Sveiks, jaunais literatūras eksperts!

Jūs droši vien uzminējāt, lasot M. Cvetajevas dzejoļa rindas, ka mūsu turpmākās lingvistiskās izpētes objekti būs tādas pieturzīmes kā kols un domuzīme.

Šodien mēs runāsim par resnās zarnas. Lieta tāda, ka ikviens (vismaz reizi dzīvē) pieļāva kļūdas, kas saistītas ar šīs pieturzīmes izvietošanas nezināšanu. Ko jūs zināt par resnās zarnas?

Iesaku atcerēties definīciju.

Kols ir ____________ zīme divu _________ (:) formā, kas atrodas viena virs otras un ko izmanto, lai norādītu, ka teksta daļu aiz tā savieno ________, skaidrojošas u.c. semantiskās attiecības ar teksta daļu pirms tam. to.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Atbilde: Kols ir pieturzīme divu punktu (:) formā, kas atrodas viens virs otra un ko izmanto, lai norādītu, ka teksta daļa pēc tās ir saistīta ar cēloņsakarībām, skaidrojošām u.c. semantiskām attiecībām ar teksta daļu. tekstu pirms tā.

Mazliet par resno zarnu

Ir zināms, ka sengrieķu filozofs Platons dažkārt veselas grāmatas sadaļas beidza ar kolu.

Vai zinājāt, ka lielākajā daļā valodu kols tiek ievietots uzreiz aiz vārda un aiz sevis prasa atstarpi; dažos (piemēram, franču rakstībā) tas ir atdalīts (atdalīts ar šauru, nepārkāptu atstarpi) no iepriekšējā vārda.

Un baznīcas slāvu rakstībā kols kopumā bija līdzvērtīgs krievu semikolam, bet tiek izmantots arī elipses funkcijās un pat punkts saīsinājumu beigās.

Kols kā saīsinājuma zīme parasti bija raksturīgs vecajiem Eiropas rakstiem (krievu valodā tas bija līdz 19. gadsimta vidum). Mūsdienu valodās šī kola funkcija ir saglabāta zviedru un somu valodā pat vārda vidū: H:ki (Helsinki).

Mans jaunais draugs, jūs zināt, ka kols tiek ievietots dažādās sintaktiskās konstrukcijās.

Uzdevums 1. Izteikt – jautājums.

Kolu ievieto:

1) vienkāršā teikumā aiz vispārinoša vārda pirms viendabīgiem teikuma locekļiem;
2) vienkāršā teikumā aiz ievadvārda, kas nāk aiz vispārinošā vārda, pirms viendabīgiem teikuma locekļiem;
3) vienkāršā teikumā pirms vispārinoša vārda, ja tas nāk aiz viendabīgiem teikuma locekļiem;
4) nesavienības kompleksā teikumā ar prāta nozīmi;
5) nesavienības kompleksajā teikumā ar nosacījuma nozīmi;
6) nesavienības kompleksā teikumā ar skaidrojuma nozīmi.

___________________

Atbilde: 1,2,4,6

Jūs jau esat pabeidzis pirmo uzdevumu. Lai pabeigtu pārējo, dosimies ceļojumā pa Zināšanu lapām.

Pirmā lapa.

Apsvērsim noteikumus par kolu lietošanu vienkāršos teikumos ar vispārinošiem vārdiem ar viendabīgiem teikuma locekļiem.

Protams, jūs zināt, ka vispārināšana ir vārdi vai frāzes, kas darbojas kā teikuma sastāvdaļa, kas kalpo kā vispārīgāks apzīmējums tam pievienotajiem viendabīgajiem elementiem.

Atkārtosim pieturzīmes vispārinošiem vārdiem un viendabīgiem teikuma locekļiem.

1. Ja viendabīgos biedrus ievada vispārinošs vārds vai frāze, tad priekšā liek kolu, piemēram: Rudens zīmes asociējas ar visu: ar debesu krāsu, ar rasu un miglu, ar saucienu. putnus un spilgtumu zvaigžņotās debesis(K. Paustovskis).

2. Ja aiz vispārinošā vārda (frāzes) ir vārdi kaut kā, proti, piemēram, tad pirms tiem liek komatu, bet aiz tiem kolu, piemēram: Hors saprata realitāti, tas ir: viņš apmetās, iekrāja naudu, sapratās ar kungu un citām autoritātēm (I. Turgeņevs).

Strādāsim pie uzdevumiem un mēģināsim atrisināt dažas problēmas.

1. vingrinājums.

Norādiet teikumu ar vispārinošu vārdu.

  1. Par rudeni tika sarakstīti vismaigākie un aizkustinošākie dzejoļi, grāmatas un gleznas.
  2. Viss apkārt dzirkstīja, mirgoja un dzirkstīja saulē.
  3. Azovas jūrā mīt zandarti un plauži, skumbrijas un anšovi.
  4. Zirgu šķirnes, pamatojoties uz to izmantošanu, var iedalīt trīs grupās: jāšanas, vieglā vilkme un smagā vilkme.
  5. Grāmatas, mūzika, glezniecība māca izprast skaistumu.

2. uzdevums.

Norādiet teikumu, kas nesatur vispārinošu vārdu.

    Viņu rakstītās vēstules ir dažādas, raudulīgas, sāpīgas, reizēm skaistas, biežāk bezjēdzīgas.

  1. Suņi, zirgi, vistas ir slapji, skumji, bailīgi.
  2. Jūrnieks satika daudzus cilvēkus, dažreiz skaļus un izsmējīgus, dažreiz bailīgus un viesmīlīgus, dažreiz ziņkārīgus un karstasinīgus, taču neviens nevarēja viņam palīdzēt atrast dārgo somiņu.

    Vaņa atpazina vecas vietas: pamestus meža ceļus, kas veda apses brikšņos, ar viršiem, nemirstīgajiem un vārpu zālājiem aizauguši izcirtumi un skudru takas sarkanās graudainās smiltīs.

    Granīts, dzelzs, koks, ostas bruģis, kuģi un cilvēki elpo ar kaislīgas Merkura himnas spēcīgajām skaņām.

3. uzdevums.

Norādiet teikumu, kas nesatur kolu.

    Caur pienaini zilu dūmaku viss ap mežu, akmeņiem, salām bija blāvi zils, viss bija blāvs, spokains.

  1. Visās istabās kalpu istabā, priekšnamā, viesistabā ir vēss un drūms, tas tāpēc, ka māju ieskauj dārzs, un logu augšējie stikli ir krāsaini.
  2. Visi šie cilvēki bija dažādu tautu jūrnieki, zvejnieki, stokeri, dzīvespriecīgi kajīšu puikas, ostas zagļi, mašīnisti, strādnieki, laivinieki, krāvēji, ūdenslīdēji, kontrabandisti – viņi visi bija jauni, veseli un piesātināti ar spēcīgo jūras un zivju smaržu.

    Lidojuma troksnis nakts putns, sniega krišana no zara uz zaru, izžuvušu zāles stiebru šalkoņa, ko līgoja viegla vāja vēja elpa - tas viss kopā nevarēja izjaukt dabā valdošo klusumu.

  3. Visas šīs skaņas un smaržas, mākoņi un cilvēki bija dīvaini skaisti un skumji, tas šķita kā pasakas sākums,

Problēmsituācija #1

No zem siena varēja redzēt samovāru, saldējuma kubliņu un dažus citus pievilcīgus saiņus un kastes (Ļ.N. Tolstojs).

________________________________________________________________________________________________________________

Atbilde: No zem siena varēja redzēt: samovārs, saldējuma kubls un daži citi pievilcīgi saišķi un kastes (Ļ.N. Tolstojs).

Vai zināt, kāpēc viendabīgām teikuma daļām pievieno kolu bez vispārinoša vārda?

Mans draugs, kolu lieto arī tad, ja ir jābrīdina lasītājs, ka tālāk ir saraksts.

Labu atpūtu!

Vai zinājāt, ka šī zīme 18. gadsimtā tika izmantota ļoti bieži:

1) kontrastējot, piemēram: Skaidri un sīki saprotam vienu: lai gan prātā skaidri iztēlojamies citus, nevaram tos detalizēti attēlot (M. Lomonosovs);

2) pirms pakārtotā saikļa sākuma palīgteikums, piemēram: Kas ar to bagātinās, tas nevienu neapvainos: jo viņš iegūst sev neizsmeļamu un kopīgu dārgumu (M. Lomonosovs)

3) pirms adversatīva savienojuma, piemēram: Dabas pārbaudījums ir grūts, Klausītāji: lai cik patīkams, derīgs, svēts (M. Lomonosovs)

4) pirms savienojošās klauzulas, piemēram: Itālijā ir zināms, ka nesen gadījās, ka no pagrabiem dažreiz iznāca pērkona dārdi: un tāpēc tika noteikts to cēlonis, kas ir pilnīgi atšķirīgs no elektriskā spēka (M. Lomonosovs)

Var atzīmēt, ka šīs zīmes funkcijas tika formulētas sarežģīti un pretrunīgi. Process, kā mēs redzam, bija ilgs, bet noteikts - zīme vienmērīgi virzījās uz priekšu, uzkrājot skaidrojošo nozīmi. Šajā ziņā ir interesanti pievērst uzmanību, piemēram, tam, ka darbos M.V. Lomonosovs diezgan bieži atrodas teikuma galvenās daļas un pakārtotās cēloņsakarības (ar cēloņsakarībām) krustojumā. No mūsdienu viedokļa šī zīme ir lieka, jo cēloņa nozīme tiek nodota leksiski - ar cēloņsakarībām.

Un pamazām, nostājoties šajā pozīcijā, zīmi sāka saistīt ar saprāta, attaisnojuma nozīmi. Tāpēc jau nesavienības teikumā tas it kā ieguva kauzālu nozīmi un kļuva par jēgpilni nozīmīgu zīmi.

Resnās zarnas skaidrojošā funkcija ir stingri saglabāta, tomēr, kā vēlāk redzēsim, jaunam literatūras cienītājam, šī zīme sāk zaudēt dažas (ne visas un ne vienmēr!) pozīcijas un piekāpties citai zīmei - domuzīmei.

Tieši tā ir resnās zarnas likteņa īpatnība: ar skaidru funkciju, to pozīciju zaudēšana, kur šī funkcija izpaužas.

Problēmsituācija Nr.2

Pārraksti teikumu un atrodi vietu kolai!

Un, to izdarījis, viņš juta, ka rezultāts ir vēlamais, ka viņš ir aizkustināts un viņa ir aizkustināta (L. Tolstojs).

___________________________________________________________________________________________

Atbilde: Un, to izdarījis, es jutu, ka rezultāts ir vēlamais: viņš tika aizkustināts un viņa tika aizkustināta (L. Tolstojs)

Tikko uzzinājāt, ka kols tiek likts pirms pakārtotā saikļa tajos retos gadījumos, kad iepriekšējā galvenajā teikumā ir īpašs brīdinājums par turpmāku precizējumu (šajā brīdī ir ilga pauze un varat ievietot vārdus proti).

Otrā lapa

Par noteikumiem par kolu lietošanu vienkāršos teikumos ar tiešu runu.

Mans draugs! Uzmanīgi izpētiet tabulu un izprotiet pieturzīmju izvietojumu teikumos ar tiešo runu. Aizpildiet tabulu ar saviem piemēriem.

Ja jums viss izdevās, tad jūs, protams, pamanījāt, ka pēc autora vārdiem, kas atrodas pirms tiešās runas, tiek ievietots kols; autora piezīme, kas nāk pēc tiešas runas, ir rakstīta ar mazu burtu.

Uzmanību! Jautājums: vai tā notiek vienmēr?

Tieši tā, ne vienmēr. Ja autora vārdi nesatur runātāja runas, domu, sejas izteiksmes un kustību vai jūtu apzīmējumus un neļauj aiz sevis ievietot runas darbības vārdus, tad pēc autora vārdiem pirms tiešās runas tiek likts punkts, un gadījumos, kad autora piezīme nāk pēc tiešas runas, tiek lietots lielais burts . Starp citu, tikai ar šo nosacījumu pirms domuzīmes var būt punkts.

Viņš paskatījās ar smīnu (un teica):

- Tātad es tev ticēju!

Esmu nogurusi no nemitīgās strīdēšanās.

- Atstāj mani vienu!

4. uzdevums. Atrodiet un izlabojiet kļūdas pieturzīmju izvietošanā, kuras esam ieviesuši tekstā.

1. Jūs runājāt, un es domāju: "Cik spēcīga mašīna ir cilvēka ķermenis!"

_____________________________________________________________________

Atbilde: Šajā teikumā ir jābūt kolam, nevis domuzīmei pirms tiešās runas.

2. Viņa teica:

"Tā, iespējams, bija brīnišķīga paraža vecajos laikos." Tagad tas iziet no modes pat pilīs.

Un, lai izlīdzinātu skarbumu, viņa smaidot piebilda

– Tomēr šķiet, ka arī pilis iziet no modes.

_____________________________________________________________________________________

Atrodi “trešo lieko” teikumu un paskaidro savu izvēli, piemēram: 1a, dažādu personu piezīmes atrodas blakus, un pārējos divos teikumos piezīmes atdala autora vārdi. Pieturzīmju nav.

1. ___________________________________________________________________

a) Man šķiet, ka es paliku pārāk ilgi, viņš teica ar samulsušu smaidu.
b) Kāpēc tu domā, ka tas ir muļķības?- Gavrilovs ar savu ātro smīnu jautāja, nemaz neaizvainots.
c) Nikolajs Ivanovičs vēlreiz izlasīja kartiņu un jautāja, ko jūs patiesībā vēlaties.

2. ___________________________________________________________________

a) Feldšeris ar cieņu iebilda Dmitrijam Vasiļjevičam, jā, tu ej gulēt.
b) Kāpēc tu tā teici?Sonja smaidot jautāja.
c) Reiz atklātības mirklī Vasilijs Gorlovs man teica, Dievs, Dmitrij Vasiļjevič, es tevi tik ļoti mīlu.

Atbilde: 2b, tiešā runa ir pirms autora vārdiem, pārējās divās - otrādi.

3. ___________________________________________________________________

a) Tokarevs atcerējās, kā Tanja jautāja: “Tev nebūs grūti” un izplūda smieklos.
b) Nu, ardievu, kungi, viņš teica, pastiepdams savu plato roku Natašai un Dejevam.Novēlu jums visu to labāko.
c) Ir grēks sūdzēties par laiku, Dejevs nopietni iebilda, laiks ir labs un ārkārtīgi interesants.

4. ___________________________________________________________________

a) Sēdies uz krēsla un klusē, viņš nikni kliedza, lai es vairs nedzirdu tavu balsi.
b) Aleksandra Mihailovna teica: aizelsusies, Tanja, klausies, nebaidies, es visu nokārtošu tavā vietā. Nebaidies, viņa priecīgi atkārtoja.
c) Viņa šņukstēdamās atkārtoja: “Kungs, Kungs” un, nepaskatīdamās prom, paskatījās uz Tanju.

Atbilde: 4a, tiešo runu pārtrauc autora vārdi, pārējās divās - otrādi.

5. ___________________________________________________________________

a) Pēkšņi gleznotājs ar savu ātro smīnu skaļi teica: "Es domāju, ka jūs par to runājat nepareizi!" Par to jautāja lietuves strādnieks.
b) Gleznotājs apņēmīgi nogrieza. Tu nevari dzīvot pilsētā. Nejaucas nepareizā vietā. Ej uz ciemu un saimnieko. Kāpēc tu saimniekosi? - iesaucās taksometra vadītājs.
c) Visi tev zvana, kliedz, ar cieņpilnu smaidu viņš pagriezās pret Osokinu. Ļaujiet man neiet, Osokins lūdzoši sacīja.

Atbilde: 5.c, teikumos ar tiešo runu dažādu personu piezīmes tiek atdalītas ar autora vārdiem; pārējā daļā blakus stāv dažādu personu replikas.

6. ___________________________________________________________________

a) Vai tavs tautietis tev būs simpātisks?, jautāja puisis blūzē. Tautinieks, nepaskatīdamies uz puisi, nomurmināja vīrietim un apsēdās.
b) Varvara Vasiļjevna teica Timofejs Stepanovičs, jūsu tēja ir pilnīgi auksta. Ļaujiet man ieliet jums svaigu. Bet tagad es to pabeigšu Balujevs steigšus padzēra tēju un pasniedza glāzi Varvarai Vasiļjevnai.
c) Kur Tanja saprata Varvaru Vasiļjevnu? Sergejs iesmējās.Viņa gāja līdzi amatniekam. (Pēc V. Veresajeva domām).

Atbilde: 6.b dažādu personu replikas stāv blakus, pārējās divas kopijas atdala autora vārdi.

Trešā lapa

Pārbaudi savas zināšanas par kolu ievietošanu dažādās sintaktiskās konstrukcijās, atbildot uz ātriem jautājumiem.

1. jautājums. Sniedziet pareizo skaidrojumu kola ievietošanai teikumā.

Visu rītu Olenins bija pilnībā iegrimis aritmētiskie aprēķini: cik jūdzes viņš ir nobraucis, cik atlicis līdz pirmajai stacijai, cik līdz pirmajai pilsētai.

1) Neapvienotā kompleksā teikuma otrā daļa atklāj pirmās daļas saturu.

2) Vairākas nesavienības kompleksa teikuma daļas atklāj pirmās daļas saturu.

3) Sarežģīta teikuma pakārtotās daļas izskaidro pirmās daļas saturu.

4) Vispārinošais vārds ir pirms viendabīgiem locekļiem.

2. jautājums. Kā izskaidrot resnās zarnas izvietojumu šajā teikumā?

Nerok bedrītes citiem: tu pats tajās iekritīsi.

1) Neapvienotā kompleksā teikuma otrā daļa norāda pirmajā daļā teiktā iemeslu.
2) Neapvienotā kompleksā teikuma otrā daļa izskaidro un atklāj pirmās daļas saturu.
3) Neapvienotā kompleksā teikuma pirmā daļa tiek pretstatīta otrajai daļai.
4) Neapvienības kompleksā teikuma pirmajā daļā norādīti otrajā daļā norādītās darbības veikšanas nosacījumi.

Mans jaunais draugs! Jūs droši vien jau sapratāt, ka šajā zināšanu lapā mēs runāsim par resnās zarnas ievietošanu SBP.

Es iesaku atcerēties sarežģīta teikuma definīciju.

Bezvienojuma komplekss teikums ir _____________, kura daļas ir savstarpēji saistītas ar ___________ un _________________ un ir savienotas bez _____________ vai radniecīgu vārdu palīdzības ar intonāciju un _________________________.

_______________________________________________________________________________________________________________

Atbilde: nesavienojošs komplekss teikums ir sarežģīts teikums, kura daļas ir savstarpēji saistītas pēc nozīmes un struktūras un ir savienotas bez saitījumu vai radniecisko vārdu palīdzības pēc intonācijas un daļu secības.

Nedaudz teorijas

Neapvienotā kompleksā teikumā, kas sadalās divās daļās, ievieto kolu:

1) ja otrā daļa (viens vai vairāki teikumi) izskaidro, atklāj pirmās daļas saturu (starp abām daļām var ievietot vārdus “proti”), piemēram: Faktiski Akakiy Akakievich mētelī bija dīvaina struktūra: tā apkakle ar katru gadu kļuva arvien mazāka, jo tā kalpoja citu detaļu graušanai.(Gogols);

2) ja pirmajā daļā caur darbības vārdiem redzēt, skatīties, dzirdēt, saprast, zināt, sajust utt. tiek dots brīdinājums, ka sekos kāda fakta paziņojums vai kāds apraksts (šajos gadījumos starp abām daļām parasti var ievietot saikli Kas), Piemēram: Izrāpos pa biezo zāli gar gravu, redzēju: mežs beidzās, vairāki kazaki atstāja to izcirtumā.(Ļermontovs); Bet (bez brīdinājuma intonācijas pirms otrās daļas): Es dzirdu, kā zeme dreb– komats kola vietā;

3) ja pirmajā daļā ir darbības vārdi skaties, paskaties apkārt, klausies tml., kā arī darbības vārdus ar darbības nozīmi, brīdinot par tālāku pasniegšanu un ļaujot aiz tiem ievietot vārdus "un to redzēju", "un dzirdēju", "un to jutos" utt., piemēram: Paskatījos uz augšu: uz manas būdas jumta stāvēja meitene svītrainā kleitā ar nolaistiem matiem.(Ļermontovs).

NB! Pievērs uzmanību!

Šādos gadījumos kola vietā tiek izmantota arī domuzīme, lai izteiktu dažādus papildu nozīmes toņus, piemēram: Paskatījos uz ledus caurumu – ūdens snauda(Šiškovs); Viņš paskatījās ārā no istabas – logos nebija nevienas gaismas(V. Panova) - tomēr pamatotas apvienošanas nolūkā vēlams likt kolu.

4) ja otrajā daļā norādīts pamats, pamatojums pirmajā daļā teiktajam (starp abām daļām var ievietot saikli jo, kopš, kopš), Piemēram: Un Žilins kļuva nomākts: viņš redzēja, ka viss ir slikti(Ļ. Tolstojs);

5) ja otrā daļa ir tiešs jautājums, piemēram: Es nesaprotu tikai vienu lietu: kā viņa varēja tevi iekost?(Čehovs).

Tātad mūsu sestā nodarbība tālmācības kursā “Krievu interpunkcijas grūtības” tuvojas noslēgumam. Cik daudz tu jau zini! Es ierosinu mūsu tikšanos noslēgt ar testu. Novēlu veiksmi visiem krievu valodas zinātājiem!

Pārbaude

1. Kādi skaitļi ir jāliek vietā?

1. Es mīlu Puškinu (1) par viņa jautrību (2) un gudrību (3) un skumjām (4) un cēlumu.

a) 1, 2, 3
b) 2, 3, 4

2. Viss ir iekļauts romānā “Jevgeņijs Oņegins” (1) prāts (2) sirds (3) jaunība (4) gudrs briedums (5) prieka minūtes (6) un rūgtas stundas bez miega.

a) 1 - kols, 2, 3, 4, 5 - komats
b) 1 — domuzīme, 2, 3, 4, 5, 6 — komats

3. Un Oņeginā (1) un Tatjanā (2) un Ļenskijā (3) ir vēl kaut kas svarīgs (4) viņu garīgais izskats (5) sapņi (6) ciešanas (7) domas.

a) 1, 2, 5, 6, 7 - komats, 4 - kols
b) 1, 2, 3, 5, b, 7 — komats, 4 — domuzīme

4. Neviens (1) ne māte (2), ne tēvs (3), ne Olga (4), ne kaimiņi (5) un pat Ļenskis (6) nespēj saprast Tatjanu.

a) 1, 2, 3, 4, 5, 6
b) 1 — kols, 2, 3, 4, 5 — komats, 6 — domuzīme

5. Puškins (1) ne tikai saprot savu varoni (2), bet arī mīl (3) un apžēlo viņu.

a) 2
b) 1, 2, 3

6. Dzejnieks pamana ikdienas mīļos sīkumus (1) samovāru (2) ķīniešu tējkannu (3) smaržīgu stipras tējas smaržu. (Pēc N.Doļiņinas teiktā.)

a) 1 – kols, 2, 3 – komats
b) 1, 2, 3 - komatus

7. Staigāšana (1) morāles romānu lasīšana (2) šaha spēle (3) dzeja albumā (4) tās visas ir ļoti iespējamas aktivitātes mīļotājiem.

a) 1, 2, 3 - komats, 4 - kols
b) 1, 2, 3 - komats, 4 - domuzīme

8. Īsts rakstnieks (1) ir tas pats (2) kā senā klints (3) viņš redz skaidrāk (4) nekā parastie cilvēki. (A. Čehovs.)

a) 2, 4 - komatus, 4 - domuzīmes
b) 1 - domuzīme, 2, 4 - komats, 3 - kols

9. Dabas radošums (1) un cilvēka radošums atšķiras pēc attieksmes pret laiku (2) daba rada tagadni (3) cilvēks rada nākotni. (M. Prišvins.)

a) 2 — kols, 3 — domuzīme
b) 2 — domuzīme, 3 — komats

10. Mana dzeja ir draudzības akts ar cilvēku (1) līdz ar to mana uzvedība (2) Es rakstu (3) tas nozīmē (4) Es mīlu, (M. Prišvins.)

a) 2 - kols, 3 - domuzīme, 4 - komats
b) 1,3 - domuzīme, 2 - kols

11. Grāmatas mani saistīja ar pasauli (1) grāmatas dziedāja par (2) cik daudzveidīga un bagāta ir dzīve (3) cik cilvēks ir pārdrošs savā tieksmē pēc labestības un skaistuma. (M. Gorkijs.)

a) 1 - kols, 2, 3 - komats
b) 1, 2, 3 - komatus

12. Visa atšķirība starp gudro un stulbo ir (1) pirmais vienmēr domās (2) un reti teiks (3) otrs vienmēr teiks (4) un nekad nedomās. (V. Kļučevskis.)

a) 1 - kols, 3 - komats
b) 1 — domuzīme, 2, 3, 4 - komatiem

13. Ir ne tikai iespējams lepoties ar savu senču godību (1), bet arī obligāti (2) to necienīt ir apkaunojošs gļēvums. (A. Puškins.)

a) 1 - komats, 2 - semikolu
b) 1, 2 — domuzīme

14. Cīņa ir dzīves nosacījums (1) dzīvība mirst (2), kad cīņa beidzas. (V. Beļinskis.)

a) 1 — domuzīme, 2 — komats
b) 1 - kols, 2 - komats

Esmu pārliecināts, ka pārbaudījums jums nebija viegls. Jo arī domuzīmes ievietošana prasa lielu uzmanību un nopietnu izpēti. Tieši par to mēs runāsim nākamajā nodarbībā.


159. §. Pirms saraksta, kas beidz teikumu, ievieto kolu:
1. Ja pirms uzskaitījuma ir vispārinošs vārds (un bieži vien papildus citi vārdi, piemēram, kaut kā, proti), piemēram:
Kazaki cēlās no visur: no Čigirinas, no Perejaslavas, no Baturinas, no Gluhovas, no Dņepras lejasdaļas un no visām tās Berkhovi un salām.
Gogolis
Parādījās pazīstamas detaļas: briežu ragi, plaukti ar grāmatām, spogulis, plīts ar ventilācijas atveri, kuru jau sen vajadzēja salabot, mana tēva dīvāns, liels galds, uz galda stāv atvērta grāmata, salauzta pelnu trauks, klade ar viņa rokrakstu.
L. Tolstojs
Sita ar asu malu liela zivs, piemēram: līdakas, sams, asp, zandarti.
S. Aksakova
2. Ja pirms saraksta nav vispārinoša vārda, bet jābrīdina lasītājs, ka seko kaut kāds saraksts, piemēram:
No zem siena varēja redzēt samovāru, saldējuma kubliņu un dažus citus pievilcīgus saiņus un kastes.
L. Tolstojs
160.§ Kolu liek pirms uzskaitījuma, kas atrodas teikuma vidū, ja pirms uzskaitījuma ir vispārinošs vārds vai tādi vārdi kā, piemēram, piemēram:
Un tas viss: upe un vītolu zari, un šis zēns - man atgādināja tālās bērnības dienas.
Pervencevs
ES apciemoju Lielākās pilsētas PSRS, proti: Maskava, Ļeņingrada, Baku, Kijeva - un atgriezās Urālos.
Par domuzīmi pēc uzskaitījuma, kas atrodas teikuma vidū aiz kola, skatīt 174. §, 3. punkta piezīmi.
§ 161. Aiz teikuma liek kolu, kam seko viens vai vairāki teikumi, kas nav saistīti ar pirmo ar saikļu palīdzību un satur:
a) pirmajā teikumā teiktā satura precizēšana vai izpaušana, piemēram:
Es nekļūdījos: vecais vīrs neatteicās no piedāvātās glāzes.
Puškins
Turklāt viņu pastāvīgi mocīja daudzbērnu ģimenes rūpes: barošana zīdainis Neveicās, tad aukle aizgāja, tad, tāpat kā tagad, viens no bērniem saslima.
L. Tolstojs
Šeit pavērās diezgan interesanta aina: plaša būda, kuras jumts balstījās uz diviem pabeigtiem stabiem, bija pilna ar cilvēkiem.
Ļermontovs
b) pirmajā teikumā teiktā pamatojums, iemesls, piemēram:
Jūs nevarēsiet panākt trako trijotni: zirgi ir labi baroti, spēcīgi un dzīvīgi.
Ņekrasovs
Ne velti grieķu dievi atpazina likteņa neatvairāmo spēku pār sevi: liktenis bija tā tumšā robeža, kuru seno cilvēku apziņa nepārkāpa.
Beļinskis
§ 162. Kolu liek starp diviem teikumiem, kas nav saistīti ar saikļu palīdzību, ja pirmajā teikumā ar tādiem darbības vārdiem kā redzēt, skatīties, dzirdēt, zināt, sajust u.c. ir izteikts brīdinājums, ka sekos ir kāda fakta vai kāda apraksta paziņojums, piemēram:
Un tad bākugunis un kirgīzu palīgs redz: pa upi peld divas laivas.
A. N. Tolstojs
Es rāpoju pa biezo zāli gar gravu, redzēju: mežs bija beidzies, vairāki kazaki izgāja no tā izcirtumā, un tad mans Karagöz izlēca tieši pie viņiem...
Ļermontovs
Beidzot uzkāpām Guda kalnā, apstājāmies un atskatījāmies: uz tā karājās pelēks mākonis, kura aukstā elpa draudēja ar tuvējo vētru...
Ļermontovs
Es zinu: tavā sirdī ir gan lepnums, gan tiešs gods.
Puškins
Pāvels jūt, ka kāds pirksti pieskaras viņa rokai virs elkoņa.
N. Ostrovskis
Bet (bez brīdinājuma mājiena):
Es dzirdu, kā zeme dreb.
Ņekrasovs
§ 163. Kolu liek aiz teikuma, kas ievada tiešu runu, jo īpaši tiešu jautājumu vai izsaukumu, piemēram:
Viņi divas minūtes klusēja, bet Oņegins piegāja pie viņas un sacīja: "Tu man rakstīji, nenoliedz."
Puškins
Darba beigās Pēteris jautāja Ibrahimam; "Vai jums patīk meitene, ar kuru jūs dejojāt menuetu pēdējā sapulcē?"
Puškins
Un es domāju: "Cik smags un slinks viņš ir!"
Čehovs
Piezīme. Jānošķir teikumu grupa, kas satur tiešu runu sarežģīti teikumi ar pakārtoto teikumu: pirms pakārtotā teikuma, kā parasti, tiek likts komats, un tā beigās - zīme, kas nepieciešama visa sarežģītā teikuma rakstura dēļ, piemēram:
Es domāju par to, kāds viņš ir smags un slinks puisis.
Es mēģināju atcerēties, kur es biju šajā dienā tieši pirms gada.
Vai viņš vēlreiz atgādinās par to, kas notika pirms gada? Cik grūti ir atcerēties, kas notika tajā briesmīgajā dienā!

Krievu valoda ir liela un sarežģīta. Viens no krievu valodas apguves grūtību iemesliem ir tās gramatisko struktūru elastība. Atcerēties visu pieturzīmju likšanas noteikumu kopumu ir gandrīz neiespējams uzdevums pat tiem, kuri uzskata krievu valodu par savu dzimto valodu. Viena no visgrūtāk ievietojamām pieturzīmēm ir parastā domuzīme.

Domuzīmju likšanas noteikumi

Tālāk minētie noteikumi apraksta, kad teikumā jāizmanto domuzīme (piemēri iekavās, lai ilustrētu noteikumus). Tātad, kādos gadījumos tiek ievietota domuzīme:

  1. Starp predikātu un subjektu, ja predikāts ir lietvārds un tiek lietots nominatīvā gadījumā. (Vilks ir dzīvnieks. Labs auto- vīrieša sapnis.) Ja predikātam ir pievienota daļiņa ne, tad domuzīme tiek izlaista. (Automašīna nav greznība.);
  2. Starp predikātu un subjektu, ja subjekts ir nominatīvā gadījumā un predikāts ir darbības vārda nenoteikta forma vai tie abi ir darbības vārdi nenoteikta forma. (Sapnis ir dzīvot mūžīgi. Gulēt nav vilkt somas.);
  3. Pirms “šī” tiek ievietota domuzīme, ja šis vārds predikātu pievieno subjektam. Šis noteikums attiecas uz vārdiem “tas ir”, “šeit”, “tas nozīmē” (Lauva ir zvērs. Lidošana ir cienīgs sapnis.);
  4. Pirms vārdu vispārināšanas pēc uzskaitījumiem. (Acis, deguns, mute - viss ir uz sejas. Ne asaras, ne lūgšana - nekas viņu neskāra.);
  5. Pirms pieteikuma, ja tas ir teikuma beigās. (Viņš gribēja vienu - naudu un tikai naudu.);
  6. Starp predikātu vai teikumu pāri, ja otrajā ir krass kontrasts vai negaidīts papildinājums pirmajam. (Es atnācu - un visi jau bija klāt! Es gribēju dzert - es nometu glāzi.);
  7. Starp teikumiem vai vārdiem, kas savienoti bez saikļiem, lai uzsvērtu asus kontrastus. (Ne ūdens tajā kausā - dievu nektārs.);
  8. Starp teikumiem, ja otrais satur secinājumu no pirmā vai rezultātu un nav savienots ar savienojumu. (Plauksta niez - būs nauda. Pirksti rozetē - elektrošoks.);
  9. Starp pakārtotajiem un galvenajiem teikumiem, ja galvenais nāk otrais un nepievienojas arodbiedrībai. (Mežs tiek cirsts - skaidas lido.);
  10. Sairšanas vietā vienkārši teikumi divās vārdu grupās, ja to nevar izteikt citādi. (Ienaidnieks ir putekļos! Un seržantam tiek pasniegta medaļa “Par drosmi.”);
  11. Teikuma vidū divas domuzīmes izceļ paskaidrojumus un papildinājumus, ja atlase iekavās samazina teksta izteiksmīgumu. (Un Pahomičs - rets necilvēks un zebiekste - nemaz nenāca.);
  12. Teikumā vidū divas domuzīmes izceļ kopīgu lietojumu, ja nepieciešams parādīt tā neatkarību. (Aiz mājas sienas - parasta lauku piecu sienu māja - slēpās vesels gabals.);
  13. Teikuma vidū divas svītras izceļ viendabīgu locekļu grupu. (Parasti būvmateriālus – dēļus, naglas, baļķus un skavas – sagatavo iepriekš.) Ja pirms šāda saraksta ir vispārīgs vārds, tad domuzīme ir nepieciešama tikai beigās. (Visa komanda, proti: Petja, Vasja, Igors un Semjons, negāja ierindā.);
  14. Pēc komata, kad nepieciešams atdalīt galveno teikumu no pakārtoto teikumu grupas un uzsvērt veseluma sadalīšanu daļās. (Vai pasaule beigsies vai nē, neviens nezina.);
  15. Aiz komata, kad jānorāda perioda palielinājums vai samazinājums. (Cilvēki lido kosmosā, iejūgti atomu enerģija, rakstiet izcilu mūziku, veidojiet vēl nebijušas struktūras - bet jūs nevarat izņemt atkritumus!);
  16. Starp vārdiem, ja šie vārdi ierobežo telpisku, laika vai kvantitatīvu intervālu. (Lidojums Ankara - Erevāna. Pārtraukums 5-7 minūtes.);
  17. Starp sastāvdaļas mācību vai zinātnisko institūciju nosaukumi. (Bio-Savarta-Laplasa likums.);

Kā redzat, ir diezgan daudz noteikumu, kas izskaidro domuzīmes ievietošanu, un ne visi gadījumi, kad var izmantot šo pieturzīmi, šeit pat nav uzskaitīti. Tāpat informāciju par to, kuros teikumos ir domuzīme, var atrast rakstā “Kāpēc nepieciešama domuzīme?”

Domuzīme vai kols

Rakstot, cilvēki bieži jauc, kad lietot domuzīmi un kad izmantot kolu. Parasti kolu ievieto pirms uzskaitījuma, pirms kura ir vispārinošs vārds; pirms tiešās runas; pirms diviem vai vairākiem teikumiem, kas nav saistīti ar saikļiem, no kuriem viens izskaidro otru.

Homogēni dalībnieki teikumi ir vārdi, kas atbild uz vienu un to pašu jautājumu, attiecas uz vienu un to pašu vārdu teikumā un ir viens un tas pats teikuma dalībnieks.

Homogēni locekļi ir atdalīti viens no otra komatiem:

Bija viegls, priecīgs, silts!
Sniegs, lietus, vējš nerūpējās par šo cilvēku.
Jautrs, jautrs, brīnišķīgi pazīstami kāda balss viņu apturēja.
Viņš skrēja, lidoja, steidzās pret savu sapni.

Komats novieto starp viendabīgiem elementiem, ja tie ir savienoti:

  • atkārtojot savienojumus tad...tas, ne...ne, vai...vai:
    Tas sniegs, Tas vējš;
  • dubultās alianses kaut kā un, ne tikai, bet un, ja ne tad:
    Zaļoja gan koki, gan krūmi. Zaļoja ne tikai koki, bet arī krūmi. Lapas zied, ja ne aprīlī, tad maijā (priekš liek komatu, ja nē).

Pirms tam viens savienība "Un" komats netiek izmantots:
Koki, krūmi, ziedi un zāle kļuva zaļi.

Teikā var būt vairākas viendabīgu locekļu rindas:
Kļavas Un bērzi pārpildīts pakalni Un dells.

Kols tiek ievietots pirms saraksta, ja:

  • jābrīdina lasītājs, ka tālāk ir saraksts:
    Tikmēr ir daudzas savas rūpnīcas un rūpnīcas: cepure, stikls, papīrs utt. (I. A. Gončarovs)
  • pirms saraksta ir:

    vispārīgs vārds: Cilvēkā visam jābūt skaistam: viņa sejai, drēbēm, dvēselei un domām. (A.P. Čehovs);
    ievadvārds(kaut kā, proti, piemēram, utt.), ar ievadvārdu atdalot ar komatu: Tirdzniecībai šie darījumi knapi piegādā dažus nesvarīgus priekšmetus, piemēram: ādas, ragus, ilkņus. (I. A. Gončarovs)

Domuzīme tiek likts aiz uzskaitījuma, kas atrodas teikuma vidū, ja vispārinošais vārds nāk aiz viendabīgiem teikuma locekļiem: No mājas, no kokiem, no baloža - no plkst. Kopā Skrēja garas ēnas. (I. A. Gončarovs)

Kols un domuzīme uzskaitījums, kas atrodas teikuma vidū, tiek izcelts, ja pirms šī uzskaitījuma ir vispārinošs vārds, un pēc uzskaitījuma teikums turpinās: Un viņam ir daudz preču: kažokādas, atlass, sudrabs - gan redzamā vietā, gan zem slēdzenēm. . (A.S. Puškins).

Uzdevumi un testi par tēmu “Teikumu viendabīgas daļas un pieturzīmes ar “un”

  • Viendabīgi teikuma dalībnieki, tiem pieturzīmes - Piedāvājums. Vārdu savienojums 4. klase

    Nodarbības: 1 Uzdevumi: 9 Pārbaudījumi: 1

  • Teikumi ar viendabīgiem locekļiem. Apkopojot vārdus - Sintakses un pieturzīmju pamatjēdzieni 5. klase

    Nodarbības: 2 Uzdevumi: 8 Ieskaites: 3

  • Pieturzīmes viendabīgiem locekļiem, kas savienoti ar neatkārtojošiem, atkārtotiem un pāriem savienotiem savienojumiem - Vienkāršs sarežģīts teikums 11. klase

    Nodarbības: 2 Uzdevumi: 6 Ieskaites: 1

  • Pieturzīmes definīcijās un lietojumos - Vienkāršs sarežģīts teikums 11. klase

    Nodarbības: 2 Uzdevumi: 7 Pārbaudījumi: 1

Uzmanību! IN savādāk rindas, komats pirms “un” nav iespējams!

Atcerieties, ka:

  1. ja vispārinošs vārds ir pirms viendabīgiem locekļiem, tad aiz tā tiek likts kols;
  2. ja vispārinošais vārds nāk aiz viendabīgiem locekļiem, tad aiz vispārinošā vārda liek domuzīmi;
  3. ja vispārinošs vārds ir pirms viendabīgiem locekļiem, tad, kā jau zināms, aiz tā tiek likts kols; bet ja pēc uzskaitījuma teikums turpinās, tad pēc viendabīgajiem biedriem jāliek domuzīme.

Piemēram:
Visi: bērni, pieaugušie, suņi - sajaukti vienā kaudzē.

Vai rakstot bieži esat aizdomājies, kad likt kolu un kad likt domuzīmi? Droši vien bieži, jo šīs pieturzīmes, tāpat kā jebkura cita, prasa ievērot noteiktus noteikumus, lai gan dažos gadījumos tie ir ļoti līdzīgi. Bet par to, kuri no tiem, mēs runāsim vēlāk rakstā.

Saistība starp vispārīgiem vārdiem un kolu vai domuzīmi

Pārrunājot, kad likt kolu un kad likt domuzīmi, vispirms ir jāpiemin tie teikumi, kuros tiek lietoti viendabīgi biedri un kopā ar tiem ir vispārinošs vārds. Tieši pēc tā, pirms iekļaušanas sarakstā, ir nepieciešama resnā zarna.

Tā, piemēram, teikumā: " Viņa mugursomā vienmēr varēja atrast interesantas lietas: oļus, skrūves, metāla bumbiņas un pat mušu sērkociņu kastīte ", saraksta priekšā ir vispārīgs vārds " lietas”, pēc kura šajā situācijā tiek ievietota kola.

Ja vispārinošais vārds tiek atrasts pēc saraksta, tad tā priekšā jāliek domuzīme. Piemēram: " Oļi, skrūves, metāla bumbiņas un pat muša sērkociņu kastītē – tās ir lietas, kuras vienmēr var atrast Petkas mugursomā».

Starp citu, pēc vispārinoša vārda bieži var atrast domuzīmi, kas arī ir pareizais variants. Piemēram: " Tur viss ir savādāk – valoda, dzīvesveids un pat vērtības».

Kols un domuzīme nesavienojamos sarežģītos teikumos

Gadījumi, kad kolu ievieto kompleksā priekšlikumi, kas nav arodbiedrības, daži:

  1. Ja sarežģīta teikuma otrā daļa izskaidro pirmā saturu. Tad starp tiem var likt saikļus “proti” vai “tā”. Piemēram: "Dabā viss runāja par prieku: no skaidrām debesīm spīdēja spoža saule, un putni dziedāja dažādās balsīs."
  2. Ja teikuma otrajā daļā ir norādīts pirmajā daļā minētā pamatojums. Tad, starp citu, starp daļām ir viegli salikt saikļus “jo” un “kopš”. Piemēram: “Ivans bija ļoti neuzticīgs cilvēks: tuvie cilvēki viņu pārāk bieži pievīla.”
  3. Cits gadījums, kad starp teikuma daļām tiek ievietots kols, ir tas, ka viena daļa brīdina, ka prezentācija turpināsies tālāk. Šādos teikumos pirmajā daļā parasti tiek lietots kāds no darbības vārdiem: redzēt, zināt, dzirdēt, sajust utt. Piemēram: "Pēteris un Anna zināja: viņiem noteikti būs liela un trokšņaina ģimene." Kā redzams, starp šī teikuma daļām un līdzīgām daļām var likt saikli “kas”, tādējādi pārvēršot to par sarežģītu teikumu.

Pieņemama iespēja ir arī šajos teikumos izmantot domuzīmi, nevis kolu. Salīdzināt:

  • Viņš saprata, ka noticis kaut kas nelabojams..
  • Labāk neko tādu viņa priekšā nesaki - viņš var apvainoties.
  • Viņiem šķita, ka vēl nedaudz, un viss piepildīsies.

Starp citu, teikumi ar brīdinājumu par stāsta turpinājumu ir jānošķir no sarežģītiem teikumiem, kas to nesatur. Šajā gadījumā starp daļām tiek likts komats. Piemēram: " Es zinu, ka viņi dzīvos pie mums».

Kad likt kolu teikumā ar tiešu runu

Tajos teikumos, kur tiek izmantota tiešā runa, aiz autora vārdiem ievieto kolu, piemēram:

  • Mājupceļā Ņina žēlīgi jautāja Sonjai: “Vai tu kādreiz spēsi man piedot?”
  • Viņa caur zobiem teica: "Ja jūs zinātu, cik ļoti es ienīstu šo dzīvi."

Teikumi, kas ietver tiešu runu, ir jānošķir no sarežģītām konstrukcijām. Pēdējā komats tiek likts pirms pakārtotā teikuma, piemēram:

  • Mājupceļā Ņina žēlīgi jautāja Sonjai, vai viņa var paļauties uz piedošanu.
  • Viņa caur sakostiem zobiem teica, ka viņai absolūti riebjas šī dzīve.

Kādos gadījumos virsrakstā ievieto kolu?

Virsrakstu rakstīšanas noteikumi prasa īpašu skaidrojumu. Ja teksta virsraksts ir sadalīts divās daļās, un pirmajā no tām (nominatīvā) ir nosaukta persona, problēma, darbības vieta utt., bet otrā norāda pirmās daļas nozīmi, tad starp tām tiek ievietots kols. .

Apskatīsim šādu virsrakstu piemērus:

  • Iekaisis kakls: slimības ārstēšanas pazīmes un metodes.
  • Mihaels Bulgakovs: nezināmi fakti no rakstnieka biogrāfijas.
  • Desmit dienas Indijā: brīnumu un kontrastu zeme.

Tātad, ko jums vajadzētu likt - domuzīmi vai kolu?

Noslēgumā mēs varam teikt, ka mūsdienu valoda Izlemt, kad lietot kolu un kad lietot domuzīmi, kļūst arvien vieglāk, jo domuzīme atrodas šajā " cīņa” bieži iznāk uzvarošs.

Pēc slavenā D. E. Rozentāla domām, domuzīme ir brīvāka zīme, bieži vien “ nāk" un nonāk resnās zarnas īpašumos. Kas to izskaidro? Valodniece uzskata, ka domuzīme teikumā pilda ne tikai tīri sintaktiskas funkcijas, bet arī piešķir tam emocionāli izteiksmīgu krāsojumu. Acīmredzot tāpēc autoriem ļoti patīk to izmantot. daiļliteratūra un periodiskajos izdevumos. Kā piemēru varam minēt vairākas frāzes no laikrakstiem: “ Vēlēšanas ir beigušās – varam izvērtēt"vai" Eksperti šo procesu sauc par diezgan dabisku - pieprasījumu pēc zeme palielinājies».

Tas nozīmē, ka varat izlemt, kad teikumā ievietot kolu un kad likt domuzīmi, pamatojoties uz autora vēlmēm.